پارس دیتا
کد: KB-SW-C2-FA-108
زمان انتشار: یکشنبه 15 بهمن 1396

ثبت دامنه DE.

دامنه‌ DE. دامنه‌ سطح بالای کشور آلمان می باشد. DE مخفف کلمه‌ «Deutschland» به زبان آلمانی‌ به معنی کشور آلمان است. این دامنه با بیش از ۱۵ میلیون دامنه‌ ثبت شده محبوب‌ترین دامنه‌ی سطح بالای کشوری است. پس از DE دامنه‌های کشوری بریتانیا (UK.) و هلند (NL.) قرار دارند. اگرچه در ابتدا دامنه‌های DE ثبت شده حتماً‌ می بایست از ۳ کاراکتر یا بیش‌تر تشکیل می‌شدند اما از اواخر سال ۲۰۰۹ این محدودیت برداشته شده و ثبت دامنه‌های تک‌کاراکتری و ۲کاراکتری حرفی یا عددی برای عموم آزاد گردید. چون الفبای آلمانی تعدادی حرف مختص خود دارد که در الفبای انگلیسی یافت نمی گردد امکان پشتیبانی از برخی کاراکترهای بین‌المللی در ثبت دامنه‌های DE فراهم گردیده است.


DE Domain

مزایای ثبت دامنه های DE.

برای فعالیت در حوزه‌ی کشورهای آلمانی‌زبان یا منطقه‌ی اروپا، ثبت نسخه‌ی DE دامنه‌ می‌تواند به شما کمک نماید.
اگر به هر دلیلی از جمله برای تبادلات مالی یا جذب شرکای تجاری، مایلید هویت وب‌سایت‌ شما از منطقه‌ای در اروپا منشأ گرفته باشد ثبت دامنه‌های DE مناسب می باشد.
ثبت دامنه‌ پرکاربردی مانند DE می‌تواند در حفظ حقوق برندتان به شما کمک نماید.
اگر نام دامنه‌ی مورد نظرتان را به COM نمی‌توانید ثبت نمایید گزینه‌ی بعدی شما می‌تواند DE باشد.
دامنه‌ی DE برای دومین هک نیز در مواردی استفاده می گردد. دومین هکینگ به ایجاد نام‌های دامنه ابتکاری و بامعنی و کوتاه با کمک گرفتن از همه‌ی تکه‌های نام دامنه گفته می‌شود. مثلاً کلمه‌ی «de» در بیش‌تر زبان‌های لاتین معنی «of» انگلیسی یا کسره‌ی اضافه‌ی فارسی را می‌دهد. که در ترکیب نام دامنه و بقیه‌ی URL که در نوار آدرس مرورگر دیده می‌شود می‌تواند ایجاد معنی نماید.

واجدان شرایط ثبت دامنه های DE.

برای ثبت یک دامنه‌ی DE باید آدرس ثبت کننده یا رابط تماس مدیریتی (Administrative Contact) دامنه در آلمان باشد. بنابراین اگر خود یا شرکت‌ شما آدرسی در آلمان ندارید، باید نماینده‌ای (شخص حقیقی یا حقوقی) با آدرس آلمان پیدا نمایید و وقتی دامنه را به نام خود یا شرکت ثبت و با آدرس خودتان ثبت می‌نمایید نام و آدرس این نماینده را به عنوان رابط مدیریتی (ادمین) تعیین نمایید.

مقررات دامنه‌های DE.

دامنه‌ی DE می‌تواند از ۱ تا ۶۳ کاراکتر باشد.
دامنه‌ی DE را فقط می‌توان به مدت یک سال ثبت نمود.
دامنه‌ی DE در پنجمین روز آخر ماه منقضی می گردد. بنابراین اگر یک دامنه را ۱ ژانویه ثبت نمایید و دیگری را ۳۱ ژانویه از لحاظ زمان انقضا هر دو دامنه در ۲۷ ژانویه‌ (ماه ژانویه ۳۱ روزه است) سال بعد منقضی خواهند گردید. (دامنه‌ی اول ۲۷ روز اضافه به دست آورده و دامنه‌ی دوم ۵ روز از دست داده است.)
دامنه‌ی DE را فقط می‌توان برای یک سال تمدید نمود.
برای تمدید دامنه‌ی DE باید حتماً پیش از انقضا اقدام نمود. در غیر این صورت به محض انقضا دامنه از مرکز ثبت شما به رجیستری دامنه‌ DE موسوم به DENIC منتقل (transit) می‌گردد و از طرف این رجیستری دستورالعمل لازم برای اقدامات بعدی جهت مدیریت وضعیت دامنه از طریق پست به آدرس‌ شما ارسال خواهد شد. این کار از طریق ارائه‌ یک رمز عبور به مالک دامنه برای ورود به صفحه‌ی transit وب‌سایت رجیستری (DENIC) انجام می‌گردد. از این صفحه کاربر می‌تواند یک رمز عبور جدید برای انتقال دامنه به یک مرکز ثبت دریافت نماید یا حذف دامنه‌ را تقاضا نماید. برای تصمیم‌گیری کاربر ۴ هفته فرصت دارد. معمولاً کار کردن مستقیم با رجیستری‌های دامنه‌ها برای ثبت کننده بسیار گران‌تر و وقت‌گیرتر از ثبت و تمدید دامنه از طریق مراکز ثبت و شرکت‌های ثبت داده تمام می‌شود و پروسه‌های اداری دارد. اگر در فاصله‌ی ۴ هفته کاربر در مورد انتقال دامنه به یک مرکز ثبت یا حذف آن اقدامی ننماید DENIC مستقیماً مدیریت دامنه را بر عهده می‌گیرد و صورت‌حسابی برای شما ارسال می‌نماید.
دامنه‌ی DE ضمانت برگشت پول ندارد. بنابراین اگر پس از ثبت دامنه آن را حذف نمایید هزینه ای بازگردانده نخواهد شد.
دامنه‌ی DE بلافاصله پس از انقضا، از دسترس شرکت ثبت دامنه خارج می‌گردد و به رجیستری منتقل می‌گردد. این دامنه‌‌ دوره‌ انتظار تمدید یا بازیابی ندارد.
این دامنه کاراکترهای بین‌المللی در حد زبان‌های اروپایی را پشتیبانی می‌نماید.
دامنه‌های DE ویژگی‌های حفاظت در برابر دزدی، قفل کردن یا معلق کردن را ندارند.
دامنه‌های DE امکان محرمانه نگه داشتن اطلاعات whois را ندارند. اطلاعات رابط‌ های دامنه در whois دامنه برای همه قابل مشاهده خواهد بود.
برای انتقال دامنه‌ی DE تنها به کد انتقال احتیاج دارید. در صورت صحت کد انتقال نیازی به تأیید مالک قبلی دامنه یا شرکت ثبت قبلی برای انتقال دامنه نخواهد بود.
کد انتقال دامنه‌ی DE نمی‌تواند شامل کاراکترهای I i O o 0 1 باشد. این کد انتقال باید حداقل ۸ کاراکتر باشد.
کد انتقال دامنه‌ی DE فقط تا ۳۰ روز معتبر است.
اگر پس از صدور کد انتقال جزییات تماس و مشخصات مالک دامنه پیش از انجام انتقال تغییر نماید، کد انتقال باطل می‌گردد.
نام مالک دامنه‌ی DE را نمی‌توان از طریق تغییر جزییات مشخصات ثبت کننده تغییر داد.
حذف دامنه‌های DE باید حتماً با هماهنگی مرکز ثبت انجام گردد. در صورتی که دامنه‌ی شما منقضی گردد حذف نخواهد شد اما ممکن است با توجه به نوع شرکت هاستینگ‌، از دسترس خارج گردد. اگر در فاصله‌ ای که در نامه‌ ارسالی DENIC به شما مشخص شده (۴ هفته) برای تمدید دامنه یا حذف آن اقدام ننمایید، مدیریت دامنه مستقیماً در اختیار DENIC قرار می‌گیرد و برای شما صورتحساب صادر خواهد شد. دامنه‌ی DE به هیچ وجه از حذف خودکار در صورت عدم تمدید پشتیبانی نمی‌نماید و برای حذف باید به درخواست ارسال نمایید.
در وارد کردن آدرس و نام ثبت کننده و رابط ادمین دامنه‌ی DE دقت کامل را رعایت نمایید. در صورت لزوم، ارتباط رجیستری با شما از طریق این آدرس خواهد بود.
برای تمدید دامنه‌ی DE فقط زمانی می‌توانید اقدام نمایید که تا تاریخ انقضای دامنه‌ کمتر از یک سال مانده باشد. دوره‌ کلی یک دامنه‌ی DE به هیچ وجه نمی‌تواند به مرز ۲ سال برسد. مثلاً اگر دامنه‌ شما در هر روزی از ماه ژانویه‌ی سال ۲۰۱۸ ثبت شود تاریخ انقضای آن ۲۷ ژانویه‌ ۲۰۱۹ خواهد بود. شما از تاریخ ۲۷ ژانویه‌ی ۲۰۱۸ تا ۲۷ ژانویه‌ ۲۰۱۹ فرصت دارید دامنه‌ را برای یک سال تمدید نمایید. اگر مثلاً دامنه‌ را روز ۳۱ ژانویه هم ثبت کرده باشید تاریخ انقضای آن هم‌چنان ۲۷ ژانویه‌ سال بعد خواهد بود. در این حالت بلافاصله بعد از ثبت دامنه می‌توانید برای تمدید ۱ساله‌ آن اقدام نمایید، زیرا ۲۷ ژانویه سال ثبت دامنه (امسال) گذشته است!
پیش از ثبت دامنه‌ی DE باید زون مربوط به دامنه‌ مورد نظر را در نیم سرورهایی که قرار است برای دامنه‌ ثبت شده استفاده گردد را ایجاد نمایید و بعد برای ثبت دامنه اقدام نمایید. بعضی شرکت‌های ثبت به شکل اتوماتیک زون رکوردهای مربوط را ایجاد می‌نمایند تا مشکلی در جریان ثبت پیش نیاید. تا زمانی که مشکل حل نشود امکان ثبت دامنه وجود ندارد.
در صورتی که نیم سرورها زون مربوط به دامنه را نداشته باشند ثبت دامنه انجام نمی‌گردد. تا ۳۰ روز می‌توانید مشکل را رفع نمایید سپس مجدد در فرم ثبت دامنه تقاضای چک کردن وضعیت را بنمایید تا ثبت دامنه تکمیل گردد. در غیر این صورت پس از ۳۰ روز دامنه حذف می گردد.
نیم سرورهای استفاده شده برای یک دامنه‌ی DE باید IP اختصاصی داشته باشند.
دامنه‌های DE از IPv6 پشتیبانی نمی‌ نماید.

آخرین بروزرسانی: سه‌شنبه 17 بهمن 1396 11:33:33