پارس دیتا
کد: KB-SW-C2-FA-109
زمان انتشار: چهارشنبه 23 اسفند 1396

ثبت دامنه UK.

ثبت دامنه UK. چهارمین رتبه را در میان دامنه های سطح بالای فضای اینترنت دارد. UK. دامنه‌ی سطح بالای کشوری بریتانیا است. تا سال ۲۰۱۲ بیش از ۱۰ میلیون دامنه‌ی UK ثبت شده بود. در زمان تعریف دامنه‌های کشوری، بر اساس کدهای ISO کشوری دامنه‌ی GB. برای بریتانیا تعریف شد. اما دامنه‌ی UK مدتی پیش از آن و جداگانه تعریف شده بود. در نتیجه دامنه‌ GB هرگز به شهرت نرسید و اکنون قابل ثبت نمی باشد. ثبت دامنه‌های سطح دوم UK نیز ممکن نیست ( به جز چند مورد استثنا که مربوط به سال‌های قبل است) و تنها می‌توان دامنه‌های سطح سوم UK را ثبت نمود که رایج ترین پسوند آن CO.UK. است. معمولاً شرکت‌های ثبت دامنه، امکان خرید دامنه‌های co.UK ،.org.UK. و me.UK. را برای متقاضیان فراهم می نمایند. دامنه‌ی CO.UK دامنه‌ای عمومی است که توصیه می‌گردد برای سایت‌های تجاری استفاده شود. با این حال بیش‌ترین میزان دامنه‌های UK ثبت شده، از همین پسوند استفاده می نمایند. پسوند ORG.UK اگرچه در زمینه‌ ثبت محدودیتی ندارد اساساً برای سازمان‌ها و تشکل‌های غیرانتفاعی ارائه شده است. پسوند ME.UK نیز برای استفاده‌ی افراد و وب‌سایت‌های شخصی ارائه گردیده و شرط ثبت این دامنه‌ها، ثبت به نام شخص حقیقی است.


UK Domain

مزایای ثبت دامنه های UK.

دامنه‌ی UK به شدت محبوب است و تقریباً همه‌ی شرکت‌های بزرگ نسخه‌ی UK دامنه‌شان را ثبت می‌ نمایند و از آن به شکل فعال استفاده می‌کنند. ثبت این دامنه‌ها برای فعالیت در جزایر بریتانیا به صورت یک پیش‌فرض درآمده است.

حفاظت از هویت و برند تجاری بسیار حیاتی است. با ثبت دامنه‌ی خود با پسوندهای کشوری مشهور می‌توانید در راستای افزایش اعتبار و حفظ امتیاز برندتان گام مؤثری بردارید. این مطلب به ویژه درباره‌ی دامنه‌ی کشوری پرکاربرد و معتبری مانند UK. صادق است.

واجدان شرایط ثبت دامنه های UK.

ثبت دامنه های سطح سوم UK شامل co.uk. و org.uk. و me.uk. برای همه‌ی متقاضیان آزاد می باشد و محدودیتی برای ثبت این دامنه‌ها بر اساس محل سکونت یا هویت حقیقی یا حقوقی وجود ندارد. اما ثبت دامنه های سطح دوم UK ممکن نمی باشد.

مقررات دامنه‌های UK.

نام دامنه بدون TLD می‌تواند ۲ تا ۶۰ کاراکتر (برای CO.UK یا ME.UK) یا ۲ تا ۵۹ کاراکتر (برای دامنه‌ی ORG.UK) باشد.
نام دامنه نمی‌تواند فقط شامل دو حرف باشد. اما ثبت دامنه‌ای ۲کاراکتری شامل یک حرف و یک عدد یا تنها دو عدد ممکن می باشد.
نام دامنه نمی‌تواند با خط تیره شروع شود یا به خط تیره ختم شود. همچنین دو کاراکتر سوم و چهارم نمی‌توانند پشت سر هم خط تیره باشند.
ثبت نام دامنه‌ای که با یکی از دامنه‌های سطح دوم موجود یکی باشد (شامل CO ،LTD ،ME ،NET ،ORG ،PLC ،AC GOV ،MOD ،MIL ،NHS ،POLICE ،NIC ،SCH) ممکن نیست. برای مثال شما نمی‌توانید دامنه‌ی org.co.uk را ثبت نمایید.
نام دامنه نباید با هیچ یک از نام دامنه‌های سطح بالای اینترنتی (مانند COM ،NET ،EU و…) یکی باشد. مثلاً شما نمی‌توانید دامنه‌ی com.co.uk را ثبت نمایید.
دامنه‌های UK ضمانت برگشت پول ندارند. اگر بلافاصله پس از ثبت دامنه پشیمان شوید و آن را حذف نمایید پولی به شما بازگردانده نمی‌شود.
اگر دامنه به نام شخص باشد و کاربری تجاری نداشته باشد مخفی نگه داشتن مشخصات whois دامنه ممکن است. بسیاری از شرکت‌های ثبت دامنه برای دامنه‌های UK امکان محرمانه نگه داشتن اطلاعات whois را فراهم نمی‌نمایند.
دامنه‌ی UK فقط یک رابط تماس در مشخصات whois نمایش می‌دهد که همان ثبت کننده‌ی دامنه است.
تغییر نام ثبت کننده‌ی دامنه یا نام شرکت (اگر دامنه به نام شخص ثبت نشده باشد) مشمول هزینه است.
برای تمدید دامنه‌ی UK می‌توانید در فاصله‌ی ۶ ماه پیش از انقضای دامنه تا ۹۰ روز پس از انقضا اقدام کنید.
در صورتی که حداکثر تا ۹۰ روز پس از انقضای دامنه برای تمدید آن اقدام ننمایید، دامنه برای ثبت عمومی آزاد می‌گردد. در این فاصله‌ ۹۰روزه پس از انقضای دامنه، تا زمانی که برای تمدید اقدام ننموده اید، وب‌سایت و ایمیل‌های شما غیرفعال می‌گردد.
انتقال دامنه‌ی UK بلافاصله پس از ثبت ممکن است.
در صورت انتقال دامنه‌ی UK به کاربری دیگر چیزی به دوره‌ مالکیت دامنه افزوده نمی‌شود. بیش‌تر دامنه‌ها پس از انتقال ۱ سال تمدید می‌ گردند. در مورد دامنه ی UK تمدید اتفاق نمی‌افتد و مالک جدید باید پیش از تاریخ انقضای فعلی برای تمدید دامنه اقدام نماید.
برای انتقال دامنه‌های UK نیاز به کد محرمانه‌ی انتقال دامنه نمی باشد.
امکان قفل نمودن دامنه‌های UK وجود ندارد.
برای انتقال دامنه‌ی دامنه‌ UK باید ابتدا از پنل دامنه ‌مبدأ درخواست انتقال داده شود. برای این کار باید شماره‌ مخصوص رجیسترار (مرکز ثبت) مقصد موسوم به TAG در پنل دامنه در مبدأ وارد گردد و درخواست انتقال دامنه داده شود. سپس مالک در پنل جدید خود در مرکز ثبت مقصد، فرآیند انتقال دامنه را شروع می نماید. TAG شرکت Directi برای انتقال دامنه به این شرکت PDR-IN است. TAG شرکت OnlineNIC همان OnlineNIC است و برای انتقال دامنه به شرکت Tucows باید TUCOWS-CA را به عنوان TAG وارد نمایید. در جریان انتقال دامنه نباید هویت ثبت کننده‌ دامنه تغییر نماید.
معمولاً انتقال دامنه‌ی UK از یک رجیسترار به رجیسترار دیگر مشمول هزینه نمی‌گردد. اما تغییر هویت مالک دامنه (نام ثبت کننده) مشمول هزینه است.

آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 23 اسفند 1396 9:24:04