پارس دیتا
کد: KB-SW-C2-FA-107
زمان انتشار: یکشنبه 6 اسفند 1396

ثبت دامنه US.

دامنه US. در سال ۱۹۸۶ ایجاد گردیده است. اگرچه همه‌ی مؤسسات دولتی آمریکا می‌توانند دامنه‌های US. ثبت نمایند بسیاری از آن‌ها ترجیح می‌دهند از دامنه‌ی GOV. استفاده نمایند. به علاوه در میان کاربران تجاری و غیرتجاری اینترنت نیز استفاده از دامنه‌های عمومی به ویژه COM غلبه‌ی کامل دارد. تا سال ۲۰۰۲ تنها امکان ثبت دامنه‌های سطح سوم یا بالاتر US برای متقاضیان وجود داشت. اما از سال ۲۰۰۲ ثبت دامنه‌های سطح دوم US برای شهروندان و ساکنان آمریکا و شرکت‌های آمریکایی یا شرکت‌هایی که در آمریکا حضور قانونی دارند امکان پذیر شد. هر کدام از ایالت‌ها و قلمروهای امریکا برای خود یک دامنه‌ سطح دوم دوحرفی دارند (مثلاً وب‌سایتهای منتسب به ایالت نیویورک می‌توانند از پسوند NY.US. استفاده نمایند) اما استفاده از این دامنه‌ها به علت رواج دامنه‌ GOV برای وب‌سایت‌های دولتی آمریکا هرگز رواج پیدا نکرده است.


US Domain

مزایای ثبت دامنه های US.

این دامنه برای استفاده در وب‌سایت‌های مرتبط با آمریکا ایجاد گردیده است. در گذشته این دامنه گزینه‌ اول نهادهای دولتی محلی،‌ ایالتی و فدرال آمریکا بود. اکنون بیش‌تر نهادهای آمریکایی ترجیح می‌دهند از دامنه‌ی GOV استفاده نمایند.

برخی از وب‌سایت‌های تجاری آمریکایی روی دامنه‌های US ایجاد گردیده اند.

استفاده از این دامنه به علت کوتاه بودن در دومین هکینگ برای ایجاد نام دامنه‌های ابتکاری تا حدی کاربرد دارد. معروف‌ترین دومین هک US مربوط به سایت معروف "دلیشس" است که دامنه‌ای به صورت del.icio.us دارد.

کلمه‌ی «us» در زبان انگلیسی به معنی «ما» است که باعث می‌گردد این دامنه استعداد محبوبیت پیدا کردن داشته باشد. تعداد زیادی صفت به زبان انگلیسی به «ous» ختم می‌گردند مانند delicious، curious، scrumptious که برای ایجاد نام دامنه با این کلمه‌ها می‌توان از پسوند US استفاده نمود.

مسایلی مانند حفظ هویت و برند تجاری، یا اخذ هویتی واقع در آمریکای شمالی می‌تواند در علاقه به ثبت دامنه‌ی US مؤثر باشد.

واجدان شرایط ثبت دامنه های US.

برای ثبت دامنه‌ US باید نوع پیوند (Nexus) ثبت کننده با کشور آمریکا مشخص گردد. اطلاعات پیوند ثبت کننده می‌تواند یکی از۳ نوع زیر باشد:

شهروند یا ساکن آمریکا

شرکت/ واحد/ سازمان آمریکایی

شرکت/ واحد/سازمان که در آمریکا دفتر یا حضور توأم با حسن نیت دارد.

به علاوه در هنگام ثبت باید مشخص گردد دامنه برای کسب و کار (انتفاعی یا غیر انتفاعی) ثبت می‌گردد یا برای استفاده‌ی شخصی.
رجیستری دامنه‌ی US به شکل تصادفی از برخی از ثبت کننده‌های دامنه اطلاعات مؤید هویت آن‌ها را درخواست می‌نماید. در هنگام ثبت دامنه باید اطلاعات تماس ثبت کننده کامل باشد.

مقررات دامنه‌های US.

نام دامنه می‌تواند ۳ تا ۶۳ کاراکتر داشته باشد.
امکان ثبت دامنه هایی که با ۱۸xx یا ۱-۸xx یا ۸xx آغاز شوند (x ممکن است هر رقمی از ۰ تا ۹ باشد) وجود ندارد. این ترکیب‌های دامنه رزرو شده‌اند.
ترکیب‌های دامنه‌ای که با nxx یا ۱nxx یا ۱-nxx آغاز شوند (x ممکن است هر رقمی از ۰ تا ۹ باشد و n می‌تواند هر رقمی از ۲ تا ۹ باشد) و دقیقاً با ۷ رقم ادامه پیدا کنند (اگرچه علاوه بر این ۷ رقم یک یا چند خط تیره هم قرار گرفته باشد) رزرو شده‌اند و امکان ثبت آن‌ها وجود ندارد.
امکان ثبت دامنه هایی که با xxxxx آغاز شده‌اند (x ممکن است هر رقمی از ۰ تا ۹ باشد) وجود ندارد.
به جز موارد ذکر شده تعداد دیگری از دامنه‌ها نیز رزرو شده‌اند و امکان ثبت‌شان وجود ندارد.
دامنه‌ی US چهار روز گارانتی برگشت وجه دارد. در صورتی که ثبت کننده در این مدت پس از ثبت دامنه اقدام به حذف دامنه‌اش نماید با اخذ جریمه باقی مبلغ به وی برگردانده می‌شود. البته این موضوع بستگی به رجیسترر دامنه نیز دارد. در نتیجه اگر این موضوع برای شما مهم است، قبل از خرید، با سایت ثبت کننده، این موضوع را مطرح نمایید.
پس از انقضای دامنه، مالک پیشین می‌تواند تا ۴۰ روز برای تمدید دامنه‌اش اقدام نماید. پس از این زمان دامنه به مدت ۳۰ روز قفل است. در این مدت مالک پیشین می‌تواند با پرداخت جریمه برای پس گرفتن دامنه‌اش اقدام نماید. ۵ روز پس از پایان این دوره دامنه برای ثبت عمومی آزاد می‌گردد.
دامنه‌ی US امکان محرمانه نگه داشتن اطلاعات whois را ندارد.

آخرین بروزرسانی: یکشنبه 6 اسفند 1396 9:26:01