پارس دیتا
کد: KB-WP-C2-FA-137
زمان انتشار: دوشنبه 15 بهمن 1397

دامنه پریمیوم (Premium) چیست؟

اصطلاحاً به دامنه هایی Premium گفته می شود که یک سری ویژگی خاص را دارا هستند و به دلیل دارا بودن همین ویژگی ها از ارزش بالایی برخوردار هستند و امکان ثبت آنها با مبلغ عادی یک دامنه ممکن نمی باشد. در حال حاضر بازار بسیار پر سود و وسیعی در زمینه این نوع دامنه ها وجود دارد و هر چه یک دامنه ارزش بالاتری داشته باشد رقابت برای ثبت آن نیز حساس تر و سنگین تر می باشد. برای مثال دامنه car.com را با دامنه automotive-in4mation.biz مقایسه نمائید، به این نتیجه می رسید که قیمت دامنه car.com به هیچ عنوان با دیگری قابل مقایسه نمی باشد. دامنه های Premium توسط اشخاص و یا یک رجیسترار ثبت می گردند و در حال حاضر که انواع پسوند های گوناگون برای ثبت دامنه ایجاد شده است تعداد دامنه های Premium سر به فلک کشیده اند، معمولا رجیسترارها قبل از اینکه پسوندی جدید را بصورت بین المللی اعلام نمایند، تمام آدرس های مهم را برای خود به ثبت می رسانند و به عنوان دامنه Premium اعلام می نمایند، تا در چرخه اصلی خرید و فروش دامنه های Premium قرار بگیرند. زمانی که قصد ثبت این دامنه ها را دارید آنرا ثبت نشده اعلام می نماید، اما قابل ثبت نیز نمی باشد، چون اصطلاحا بعنوان دامنه Premium رزرو شده اند.

  چگونه بدانیم دامنه ای Premium است؟

  برای آشنایی با دامنه های Premium در سایت هایی شبیه به who.is آدرس دامنه خود را وارد نموده و در صورتی که به شما اعلام نمود این دامنه قبلا به ثبت رسیده است و با مبلغ بالایی به فروش می رسد، به معنی آن است که این دامنه پریمیوم است. در این سایت قیمت انواع پسوند با آدرس مد نظر شما نیز پیشنهاد داده می شود.

  قیمت دامنه های Premium:

  قیمت دامنه های Premium بستگی به تعداد حروف و عمومیت آدرس دامنه نیز دارد و هر چه تعداد حروف کمتر باشد و عمومیت دامنه بیشتر باشد، قیمت دامنه Premium نیز بالاتر می رود و گاهی قیمت به میلیونها دلار هم می رسد.

  انواع دامنه پریمیوم:

 • اسم یک محصول، سرویس، کشور یا صنعت:

  دامنه های یک یا دو حرفی که یک بیزنس بزرگ در یک منطقه شناخته شده جغرافیایی یا همچنین یک دسته بندی از صنعت را نمایش می دهد دامنه Premium شناخته می شود، برای مثال: Iran.com و Internet.net و Furniture.com و RunningShoes.com و Ticket.com نمونه هایی از دامنه های Premium هستند. دامنه های اینچنینی را اصطلاحا "category defining" می نامند.
 • اسامی کوتاه و مخفف:

  اسامی کوتاه و اختصاری بیشترین طرفدار را در بین انتخاب نام دامنه دارند و دلیل آن اینست که حروف اختصاری می توانند در عین کوتاه بودن معنی بزرگی را برسانند، همینطور کلمات دو یا سه حرفی از ارزش بسیار بالایی برخوردار می باشند و معمولا جزو دامنه های Premium به حساب می آیند. برای مثال: aa.com و klo.net و ... دامنه های Premium حساب می شوند.
 • دامنه های com. :

  بیشتر دامنه های  Premium با پسوند com. هستند و معمولا سایر پسوند ها راحت تر قابل ثبت می باشند. اما در بعضی از پسوند ها همخوانی نام دامنه با پسوند باعث می گردد که دامنه از ارزش بالایی برخوردار شود، مانند Meet.me و Date.me.
 • دامنه های تک کلمه ای با جامعیت بالا:

  برخی اسامی مانند blue.com یا slide.com هیچوقت اسم یک شرکت را نمی رسانند ولی به دلیل جامعیت بالایی که دارند از ارزش بالایی برخوردار می باشند.
 • دامنه هایی با جستجوی بالا:

  در کل دامنه های Premium کلماتی می باشند، که در جستجو ها بسیار استفاده دارند اما بعضی از کلمات هستند که رقابت جستجوی بسیار بالایی در آنها وجود دارد، ابزارهایی مانند Google’s Keyword Tool وجود دارد که کلمات کلیدی مهم را مشخص می نمایند، همچنین وب سایتهایی همانند DomainWorth.com و Estibot.com ارزش یک دامنه را مشخص می نمایند. با استفاده از این ابزارها قادر هستید یک دامنه Premium را شناسایی نمایید.

 • چگونه میتوانم دامنه Premium خریداری کنم؟

  در زمینه بین المللی سایتهای زیادی وجود دارند که به خرید و فروش دامنه Premium مشغول می باشند و یکی از سایتهای معتبر afternic.com می باشد، که می توانید لیست دامنه های آماده فروش را به همراه قیمت رویت نمائید و حتی در صورتی که دامنه ای برای فروش دارید در این سایت اقدام به فروش نمائید.
آخرین بروزرسانی: دوشنبه 15 بهمن 1397 9:24:48