پارس دیتا
کد: KB-SW-C2-FA-87
زمان انتشار: شنبه 5 خرداد 1397

نحوه ی اجرای برنامه‌ های تحت DOS در ویندوز ۱۰

هنوز هم تعدادی از اپلیکیشن‌های قدیمی تحت DOS وجود دارند که شما مجبور به استفاده از آن‌ها هستید. برنامه‌های تحت داس در ویندوز‌های ۳۲ بیتی به راحتی قابل اجرا هستند اما ورژن ۶۴ بیتی ویندوز برای اجرای این قبیل برنامه‌ها، نیازمند تغییراتی است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه‌ی اجرای برنامه‌های تحت Dos در ویندوز ۱۰ آشنا نماییم.


Cortana

در واقع مهم نیست که شما از ویندوز ۷ استفاده می‌نمایید یا ویندوز ۸ یا ۱۰، آن‌چه که حائز اهمیت است، این است که از نسخه‌ی ۳۲ بیتی ویندوز استفاده می‌نمایید یا از نسخه‌ی ۶۴ بیتی. تمامی نسخه‌های ۳۲ بیتی ویندوز می‌توانند به راحتی برنامه‌های تحت DOS را اجرا نمایند. اما نسخه‌ی ۶۴ بیتی برای اجرای این قبیل برنامه‌ها، نیاز به تغییراتی جزئی دارد.

جهت بررسی نسخه ویندوز ابتدا روی start راست کلیک نموده و "System" را انتخاب نمایید. در پنجره‌ نمایش داده شده "System type" را بررسی نمایید.


ویندوز 32 بیتی

در ویندوزهای ۳۲ بیتی تنها کافی است که برنامه‌ تحت داس را همانند سایر فایل‌های ویندوز اجرا نمایید. (این برنامه‌ها دارای پسوند EXE. یا COM. هستند) اولین باری که برنامه‌ تحت داس اجرا می‌گردد، پنجره‌ای نمایش داده خواهد شد. همانطور که از متن این پنجره نیز مشخص است، شما برای اجرای این برنامه به ویژگی‌ با نام NTDVM نیاز دارید. روی گزینه‌ install this feature کلیک نمایید. پس از نصب این ویژگی، برنامه شما لود خواهد شد.

زمانی که نصب اولین برنامه به اتمام رسید، لازم نیست برای نصب سایر برنامه‌ها این مراحل را مجددا تکرار نمایید و ویندوز می‌تواند برنامه‌های تحت داس را اجرا نماید.

ویندوز ۶۴ بیتی

اگر از نسخه‌ ۶۴ بیتی ویندوز استفاده می‌نمایید، به برنامه‌ای نیاز است تا بتواند سیستم عامل Dos در یک ماشین مجازی، درون ویندوز را اجرا نماید.

تنها کافی است برنامه‌ی vDos را دانلود و نصب نمایید. به صورت پیش فرض، این برنامه در درایو C ذخیره می‌گردد (C:\vDOS) اما توصیه می‌ شود که در ابتدا یک پوشه جدید در Documents ایجاد نمایید و سپس برنامه را در این پوشه نصب نمایید. بدین ترتیب، از تمامی فایل‌ها و اطلاعات سیستم عامل DOS، نسخه‌ پشتیبان تهیه خواهد شد و از آنها در برابر خطرات احتمالی محافظت می‌گردد.


شاید بپرسید چرا این موضوع اهمیت دارد؟ vDos از پوشه‌ای که حاوی برنامه vDos است، به عنوان یک درایو :C مجازی استفاده می‌نماید. هر فایلی که در محیط DOS به آن دسترسی دارید یا آن را ایجاد نموده و یا تغییر داده‌اید، در این پوشه باقی خواهد ماند.

وقتی "VDos" را لود نمایید، محیط DOS، در یک پنجره‌ی مجزا نمایش می‌یابد. شما باید برای اجرای برنامه پایگاه داده، یکی از کلیدهای صفحه کلید و برای خارج شدن از آن کلید صفر را بزنید تا بتوانید به محیط داس دسترسی پیدا نمایید.


اگر اندازه‌ پنجره‌ VDos خیلی بزرگ است، می‌توانید با فشار دادن کلیدWin-F11 آن‌ را کوچک نمایید. در صورتی که اندازه پنجره بیش از حد کوچک شده، می‌توانید با زدن کلید Win-F12 آن‌ را مجددا بزرگ نمایید.

پیشنهاد می‌کنیم فایل Getting Started.pdf ویندوز را مطالعه نمایید. اگر به اطلاعات بیشتری در مورد این برنامه نیاز دارید، عبارت help را در C:\> DOS prompt، تایپ نمایید.

آخرین بروزرسانی: شنبه 5 خرداد 1397 9:11:51