پارس دیتا
کد: KB-WP-C2-FA-144
زمان انتشار: چهارشنبه 27 فروردین 1399

نحوه استفاده از Google Drive

با حضور رقیب قدرتمندی مانند گوگل و سرویس بی نظیرش همچون Google Drive، عرصه بر سرویس‌های Dropbox، Box، SkyDrive و دیگر سرویس‌های رایج در ذخیره آنلاین ابری، تنگ گردیده است. Google Drive که جایگزین سرویس Google Docs شده است به کاربرانش اجازه می‌دهد که فایل‌هایشان را بر روی فضای در نظر گرفته شده ذخیره نموده و از هر جایی و با هر وسیله‌ای اعم از کامپیوتر، گوشی‌همراه و تبلت به آنها دسترسی پیدا نمایند. در یک نگاه سریع و اجمالی، آن چه که بیشتر از همه نمود پیدا می‌کند شباهت زیاد Google Drive از نظر ظاهری و عملیاتی به سرویس پیشین ابری گوگل، Google Doc است. شما قادرید فایل‌های خود را ایجاد نموده، آنها را دسته‌بندی کرده، از نوار بالای صفحه برای جستجو استفاده کرده و همچنین فایل‌های خود را با کشیدن و رها کردن در پنجره مرورگر به فضای اختصاصی منتقل نمایید. هر تغییری که در این پوشه حاصل گردد به همان شکل در فضای ابری اختصاصی نیز صورت می‌گیرد و بالعکس. بنابراین اگر فایلی را به پوشه Google Drive دسکتاپ خود اضافه نمایید، آن فایل به طور خودکار بر روی فضای اختصاص داده به شما ذخیره خواهد شد. اگر قبلا از دراپ‌باکس استفاده کرده باشید این عملیات و نحوه کارکرد برایتان بسیار آشنا خواهد بود. حال که با نحوه همگام‌سازی آشنایی پیدا کردید بهتر است از ویژگی‌ها ی سرویس Google Drive نیز اطلاع داشته باشید.

برخی از ویژگی های گوگل درایو

 • فضای رایگان اسناد
  همانطور که می دانید با گوگل درایو می‌توانید اسناد مختلف را بسازید و یه صورت گروهی روی آنها کار نمایید. گوگل داکس مستقیما با گوگل درایو یکپارچه شده و به شما اجازه می‌دهد با همکارانتان هم‌زمان و به صورت‌زنده روی فایل یک سند، Spreadsheet یا پرزنتیشن کار نمایید. ولی نکته جالب آن است که فضای اشغال شده توسط گوگل‌داکس جزو فضای اختصاصی رایگان 5 گیگابایتی درایو محسوب نمی شود و از آن فضا، حافظه ای را به خود اختصاص نمی دهد.
 • امکان آپلود 30 نوع فایل مختلف
  فایل‌های فتوشاپ، عکس‌ها، ویدیوها و هر آنچه که کاربرد زیادی در دنیای کنونی دارد، همه و همه توسط گوگل درایو پشتیبانی شده و می‌توانید آنها را در درایو ذخیره کرده و یا آنها را باز و مشاهده نمایید. بنابراین می‌توانید ویدئوی مورد علاقه خود را در درایو بارگذاری کرده و سپس آن را در مرورگرتان تماشا نمایید. اصلا اهمیت ندارد که کجا هستید.
 • اشتراک‌گذاری فایل‌ها، پوشه ها و یا حتی درایو اختصاصیتان
  آیا سندی دارید که علاقه داشته باشید به اشتراک گذاشته شود؟ یا عکس یا ویدئوی تأثیر گذاری که بقیه از آن با خبر شوند؟؟ مانند Google Docs می توانید با کلیک راست بر روی فایل یا پوشه مورد نظرتان و انتخاب گزینه "Share...," و انجام تنظیمات به اشتراک گذاری، هر آنچه که می‌خواهید را به اشتراک بگذارید. 
 • به کار گیری فناوری Google Googles
  به کمک تکنولوژی Googles بهینه شده برای درایو می‌توانید متون و عکس ها را در نوار جستجو بیابید. به کمک فناوری OCR یا تشخیص متون به کار رفته در Googles امکان جستجوی نوشته‌های موجود در اسناد PDF یا اسکن شده نیز مهیا است. فناوری تشخیص عکس نیز می‌تواند بسیار کاربردی باشد. به‌ این صورت که اگر شما عکس برج ایفل را آپلود نمایید و سپس کلمه Eiffel Tower را جستجو نمایید، عکس برای شما نمایش داده خواهد شد. در واقع در سرویس گوگل درایو، عکس‌ها و انسان‌ها شناسایی شده و در جست‌و‌جوی اطلاعات می‌توانید افراد را نیز جست و جو نمایید. البته این تکنولوژی در حال پیشرفت است و هنوز آنچنان قابل اعتماد و کارا نیست ولی به هرحال زمانی که به جستجو در عکس ها یا متون نیاز دارید بسیار به کمک شما می آید.
 • همکاری و بحث و نظر در مورد فیلم ها، عکس ها و بیشتر
  امکان بحث و تبادل نظر در Google Docs به گوگل درایو نیز سرایت کرده است. برای مثال اگر ویدیویی را در درایو آپلود نمایید و آن را به اشتراک بگذارید می توانید با ابزار کامنت گذاری در مورد آن با دیگران به بحث و تبادل نظر سازنده بپردازید.
 • نصب برنامه‌های ثالث و جانبی
  توسعه‌دهندگان برنامه‌های جانبی، نرم افزارهای کاربردی مناسبی را به صورت یکپارچه شده با گوگل درایو ایجاد کرده اند. Pixlr برنامه‌ای برای ویرایش عکس‌های آپلود شده، HelloFax برنامه ای برای ارسال رایگان فکس و... همگی برای داشتن تجربه بهتر شما با گوگل درایو تولید شده اند. برای دریافت این برنامه‌ها و برنامه‌های مفید دیگر می‌توانید به شکل زیر عمل نمایید:
  to Google Drive > Settings > Manage apps > Get more apps
 • جهت بارگذاری فایل یا پوشه ابتدا وارد حساب Drive خود شوید و در صفحه اصلی از گزینه "NEW" استفاده نمایید.
 • جهت بارگذاری فایل از گزینه "ّFile Upload" و برای بارگذاری پوشه از گزینه "Folder Upload" استفاده نمایید.
 • جهت ذخیر فایل یا پوشه بر روی سیستم local خود ابتدا بر روی فایل یا پوشه مورد نظر راست کلیک نموده و گزینه "Download" را انتخاب نمایید.
 • برای اشتراک گذاری فایل یا پوشه میان دوستان خود ابتدا برروی فایل یا پوشه مورد نظر راست کلیک نموده و گزینه "Share" را انتخاب نمایید.
 • در این مرحله ابتدا آدرس ایمیل را وارد نمایید و در صورت نیاز در قسمت "Add a note" توضیحات خود را وارد نمایید سپس بر روی گزینه "Send" کلیک نمایید.
 • در این قسمت برای اشتراک گذاری دو روش وجود دارد "send or invite" ارسال دعوت نامه می باشد و گزینه "Send the link" که مسیر فایل برای کاربر ارسال می شود و کاربر بدون نیاز به ورود به اکانت gmail خود قادر به مشاهده فایل می باشد.
 • سایر گزینه های Drive نیز به شرح زیر می باشد:
 • "My Drive" : جهت مشاهده تمامی فایل ها و پوشه های بر روی Drive شما می باشد.
 • "Share with me": تمامی فایل ها و پوشه هایی که با شما به اشتراک گذاشته اند در این قسمت قابل مشاهده می باشد.
 • "Recent" : آخرین فایل ها و پوشه های بارگذاری شده در این قسمت قابل مشاهده می باشد.
 • "Starred" : فایل ها یا پوشه های پرکاربرد و یا مورد علاقه خود را می توانید نشانه گذاری نمایید جهت دسترسی سریع این قسمت در اختیار شما می باشد.
 • "Trash" : زمانیکه فایل یا پوشه ای را حذف می نمایید ابتدا در این قسمت قرار می گیرد که اگر نیاز به بازگردانی آن بود از این قسمت بازگردانی نمایید و برای حذف کامل نیز می توانید از همین قسمت اقدام نمایید.
 • "Storage" : نشان دهنده میزان فضای استفاده شده شما از فضای Drive می باشد.
آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 27 فروردین 1399 8:48:44