پارس دیتا
کد: KB-SW-C2-FA-91
زمان انتشار: چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397

نحوه حذف سیستم عامل ثانویه و Dual Boot در ویندوز ۱۰

اگر روی سیستم خود، دو سیستم عامل را به صورت همزمان نصب نموده‌اید و تنها از یکی از آنها استفاده می‌نمایید، می‌توانید با استفاده از این روش ساده، سیستم عامل اضافی و همچنین منوی بوت را از روی سیستم خود حذف نمایید تا هنگام بوت شدن سیستم خود، از مواجه شدن منوی بوت و انتخاب سیستم عامل پیش فرض، اجتناب نمایید.


windows-os

اجرای چند نسخه‌ سیستم عامل روی کامپیوتر، گزینه‌ها و امکانات بسیاری برای شما ایجاد می‌نماید، اما در نهایت احتمالا مجبور خواهید بود فقط یکی از آن‌ها را روی سیستم خود نگه دارید. زمانی که این تصمیم را عملی نمودید، خیلی زود از منوی بوت چندگانه (Dual-Boot) که در هنگام بوت شدن کامپیوترتان نمایش داده می‌شود، خسته می‌شوید. همیشه شما به راحتی می‌توانید منوی بوت (Boot Menu) را خاموش نمایید اما حذف نسخه‌های قبلی ویندوز می‌تواند خطرناک باشد. این دستورالعمل با فرض این که شما از ویندوز۱۰ استفاده می‌نمایید و می‌خواهید آن را روی سیستم خود نگه دارید اجرایی است. با کمی تغییر، می‌توانید، این روش را در نسخه‌ها‌ی دیگر ویندوز نیز به کار ببرید.

  • برای حذف منوی بوت، روی Start راست کلیک نموده و System را انتخاب نمایید. در پنل سمت چپ پنجره‌ "System"، گزینه‌ "Advanced System settings"  را انتخاب نمایید.
  • del-os-1

  • در پنجره‌ باز شده، در تب "Advanced" ، در بخش "Startup and Recovery" روی دکمه‌ "Settings" کلیک نمایید.
  • del-os-2

  • این کار باعث نمایش دیالوگ باکس "Start up and Recovery" می‌گردد. اطمینان حاصل نمایید که سیستم عامل پیش فرض، ویندوز ۱۰ باشد، سپس تیک گزینه‌ "Time to Display List of operating system"  را بردارید و کامپیوتر خود را مجدد ریستارت نمایید. پس از ریستارت منوی بوت حذف می گردد.
  • del-os

  •   شاید بخواهید که پارتیشن مربوط به ویندوز ۷ را نیز به همین صورت حذف نمایید، اما این کار ممکن است مشکلاتی را برای سیستم شما ایجاد نماید. قبل از این که این روش را امتحان نمایید، مطمئن شوید هیچ یک از پوشه‌های داده‌ای در پارتیشن مربوطه، وجود نداشته باشد. علاوه بر این، یک نسخه‌ پشتیبان و مجازی از کل درایو روی هارد دیسک خارجی، ایجاد نمایید. این کار به شما امکان می‌دهد اگر با مشکل مواجه شدید، همه چیز را به حالت اولیه باز گردانید. هنگامی که این اقدامات امنیتی را انجام دادید، روی Start راست کلیک نموده و "Disk Management" را انتخاب نمایید. پارتیشن مربوط به ویندوز ۷ را شناسایی نمایید و سپس روی آن راست کلیک نموده و "Delete Volume" را انتخاب نمایید. برای تکمیل فرآیند، Yes را انتخاب نمایید.
  • del-os-4

  • پارتیشن مورد نظر، با Free Space (فضای خالی)، جایگزین خواهد شد، اما احتمالا کاملا خالی نمی باشد. روی Free Space راست کلیک نموده و گزینه‌ی "Delete Partiton" را انتخاب نمایید و مجددا فرآیند را تایید نمایید. روی پارتیشنی که می‌خواهید این فضای خالی به آن اضافه گردد، راست کلیک نمایید (ابتدا فضای خالی را انتخاب نمایید) و گزینه‌ Extend Volume را انتخاب نمایید و مراحل را دنبال نمایید.
آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 8:50:16