پارس دیتا
کد: KB-WP-C2-FA-128
زمان انتشار: دوشنبه 26 آذر 1397

آموزش نصب Piwik

باتوجه به اینکه مدتی است سرویس گوگل آنالیتیکس از دسترس کاربران ایرانی خارج گردیده است بسیاری از استارتاپ ها و سایت ها به دنبال جایگزینی برای این سرویس هستند. پیویک یا Piwik یکی از بهترین سرویس هایی است که می‌توانید از آن به عنوان یک جایگزین عالی برای گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) استفاده نمایید. سرویس Piwik (پیویک) یکی از بهترین و پرطرفدارترین سرویس های موجود می باشد.


 • نصب Piwik (پیویک) پروسه پیچیده‌ای را به همراه ندارد. برای راه اندازی و نصب Piwik (پیویک) کافیست به شرح زیر عمل نمایید:
  ابتدا آخرین نسخه Piwik را دانلود نموده و سپس فایل دریافتی را بر روی سیستم خود از حالت فشرده خارج نمایید. بر روی هاست خود یک زیر دامنه ایجاد نمایید، سپس با استفاده از اکانت FTP فایل استخراج شده را در زیر دامنه ایجاد شده قرار دهید.
  در مرورگر خود زیر دامنه ایجاد شده را باز نمایید تا مراحل نصب Piwik آغاز گردد. در صفحه ی باز شده بر روی "NEXT" کلیلک نمایید تا وارد مرحله بعد شوید.
 • در این مرحله پیش نیاز های لازم برای نصب Piwik توسط سیستم بررسی می گرد در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد هیچ موردی به رنگ قرمز درنخواهد آمد. بر روی گزینه "NEXT" کلیک نمایید تا وارد مرحله بعدی شوید.
 • در این مرحله اطلاعات فرم مربوط به پایگاه داده را تکمیل نموده و سپس بر روی گزینه "NEXT" کلیک نمایید.
 • در این مرحله پیغام تایید پایگاه داده نمایش داده می شود سپس بر روی گزینه "NEXT" کلیک نمایید.
 • در این مرحله نوبت به تعریف سوپریوزر (Superuser) می‌رسد. سوپریوزر در واقع کاربری است که اکانت آن در حین نصب Piwik (پیویک) ساخته می‌شود. این کاربر بیشترین سطح دسترسی و اعمال تغییرات را خواهد داشت. بنابراین یوزرنیم و پسورد مربوط به اکانت را وارد نمایید. گزینه های اشاره شده در تصویر را نیز فعال نمایید و در نهایت بر روی گزینه "NEXT" کلیک نمایید.
  نکته: دقت نمایید که به هیچ عنوان نباید یوزرنیم و پسورد این حساب کاربری را فراموش نمایید. حساب کاربری که در این قسمت می‌سازید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید برای ورود به سرویس Piwik (پیویک) و استفاده از خدمات آن در اولین لاگین از اطلاعات این حساب استفاده نمایید. سوپریوزر بعد از نصب Piwik (پیویک) می‌تواند اقدامات خاصی مثل اضافه کردن وبسایت به سرویس ردیابی پیویک، اضافه کردن کاربر، تغییر دسترسی سایر کاربران، فعال و غیرفعال کردن پلاگین ها و غیره را انجام دهد.
 • در این مرحله نوبت به تعریف اولین سایت مورد نظرتان به منظور ردیابی می‌رسد. در بخش "Website Name" نام سایت مورد نظرتان را وارد نمایید و در قسمت "Website URL" هم آدرس آن را وارد نمایید. با استفاده از منوی کشویی که در مقابل عبارت "Website Time Zone" قرار دارد هم می‌توانید شرایط زمانی مورد نظرتان را وارد نمایید. سایر گزینه های مورد نیاز را هم پر نموده و بر روی گزینه "NEXT" کلیک نمایید.
 • گزارش های Piwik (پیویک) مبتنی بر جاوا اسکریپت (JavaScript) هستند. کدی که در این مرحله دریافت می‌نمایید باید در هر صفحه ای که قصد آنالیز آن را دارید ظاهر شود. توصیه می شود که این کد را همیشه قبل از نوشتن تگ </head> و بستن دستور Paste نمایید یا آن را در General Header File موجود در بالای تمام صفحات Paste نمایید. اگر از سیستم های مدیریت محتوایی (CMS) مثل وردپرس، دروپال، جوملا و غیره استفاده می‌نمایید، می‌توانید از Add-on، افزونه یا پلاگین برای نمایان شدن تگ مذکور بهره بگیرید.
  در صورتی که از سیستم های مدیریت محتوای (CMS) دیگری استفاده می‌نمایید، می‌بایست تگ ردیابی نام برده شده را به صورت دستی وارد نمایید. بعد از کپی کردن تگ ردیابی بر روی گزینه "NEXT" کلیک نمایید.


 • در این مرحله نصب Piwik به پایان رسیده است بر روی گزینه "CONTINUE TO MATOMO" کلیک نمایید تا نصب تمام شود و وارد صفحه ورود به میز کار شوید.
 • اطلاعات خود را جهت ورود، وارد نمایید و بر روی "SIN IN" کلیک نمایید.
 • در تصویر ذیل صفحه کنترل و مدیریت را مشاهده می نمایید که اطلاعات مختلفی از صفحه شما را نمایش می دهد.
آخرین بروزرسانی: دوشنبه 26 آذر 1397 8:57:02