پارس دیتا
کد: KB-WP-C2-FA-188
زمان انتشار: دوشنبه 25 اسفند 1399

ترفند ها و کلیدهای میان‌بر در ویندوز 10

مایکروسافت برخلاف اپل ترفندهای مخفی سیستم‌عامل خود را به‌صورت رسمی منتشر نمی نماید و این موضوع باعث می‌گردد کاربران نتوانند از قابلیت‌های کامپیوترشان و سیستم‌عامل آن، تا حداکثر میزان ممکن بهره‌مند شوند. ترفندهایی که در ادامه مطرح می گردد، مختص کامپیوتری با برند خاصی نیست و تمام کاربران ویندوز 10 می‌توانند با کمک آن‌ها از قابلیت‌های بیشتری استفاده نمایند و سیستم مرتب‌تری داشته باشند. وجود کلیدهای میان‌بر برای هر کاربری می‌تواند بسیار کاربردی باشد و به نظر می‌رسد مایکروسافت نیز از این کلیدها در ویندوز ۱۰ غافل نشده است و کلیدهای جدیدی را نیز به آن‌ها اضافه نموده است.


چند ترفند ساده و کاربردی در ویندوز 10

 • مینیمایز‌کردن تمام پنجره‌ها

  حتما بسیاری از مواقع وجود تعداد زیادی از پنجره‌های باز که از آن‌ها هیچ استفاده‌ای نمی نمایید، آزارتان می‌دهد و این بی‌نظمی حتی می‌تواند تمرکزتان را به هم بزند مینیمایز‌کردن تک تک پنجره‌های بدون استفاده، وقت زیادی از شما می‌گیرد و حتی ممکن است پنجره‌ای را به اشتباه مینیمایز نمایید برای انجام این کار تنها کافی است با دکمه‌ی سمت چپ موس روی نوار عنوان پنجره‌‌ای که در‌حال‌استفاده از آن هستید، کلیک کنید و در‌حالی‌که این دکمه را پایین نگه داشته‌اید و نشانگر موس روی نوار عنوان قرار دارد، موس را برای چند لحظه به سمت چپ و راست حرکت دهید تا سایر پنجره‌های باز مینیمایز شوند.

 • بازکردن منوی مخفی

  استفاده از منوی مخفی ویندوز 10 دسترسی به بخش‌‌های اصلی ویندوز مثل خط فرمان، کنترل پنل و تسک منیجر را بسیار راحت‌تر می نماید. برای دستیابی به این منوی مخفی که درحقیقت منوی استارت دوم ویندوز محسوب می‌شود، تنها کافی است دکمه‌های "ویندوز و X" را هم‌زمان با هم بزنید یا روی منوی استارت راست‌کلیک نمایید.

 • افزودن یادداشت جدید به تقویم بدون نیاز به بازکردن آن

  در جدیدترین به‌روزرسانی ویندوز 10 قابلیت جدیدی برای افزودن یادداشت جدید (جهت یادآوری) از نوار وظیفه به تقویم مایکروسافت بدون نیاز به بازکردن آن ایجاد شده است. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال نمایید.
  ۱. در سمت راست نوار وظیفه روی قسمتی که دربردارنده‌ی زمان و تاریخ است، کلیک نمایید.
  ۲. تاریخ موردنظر خود را انتخاب نمایید.
  ۳. عنوان، زمان و مکان جلسه یا قرار ملاقات‌تان را وارد نمایید. چنانچه چند اپلیکیشن تقویم روی سیستم خود دارید، می‌توانید با کلیک روی فلشی که سر آن به سمت پایین قرار دارد، تقویم موردنظر را انتخاب و یادداشت‌تان را به آن اضافه نمایید.
  ۴. با کلیک‌کردن روی دکمه‌ی Save، یاداشت‌تان جهت یادآوری ذخیره می‌شود و می‌توانید آن را در اپلیکیشن تقویم (Calender) سایر دستگاه‌های خود مشاهده نمایید.

 • گرفتن اسکرین‌شات

  گرفتن اسکرین‌ شات یکی از ساده‌ترین کارها در ویندوز 10 می باشد و تقریبا تمام کاربران با نحوه‌ی اسکرین‌شات ‌گرفتن آشنا هستند؛ اما ممکن است با روش‌های مختلف انجام این کار آشنا نباشید. ساده‌ترین روش برای ثبت اسکرین‌شات از تمام صفحه‌ی نمایشگر، زدن دکمه‌های "ویندوز و print screen" (عبارت PrtSc SysRq روی این دکمه درج شده) می باشد، پس از زدن این دو دکمه، تصویر گرفته‌شده در پوشه‌ی Screenshot folders که در پوشه‌ی Pictures قرار گرفته، ذخیره می‌شود. در‌صورتی‌که می‌خواهید تنها از بخشی از صفحه اسکرین‌شات بگیرید، دکمه‌های "win+shift+s" را بزنید تا ابزاری به اسم Snip & Sketch باز شود که به وسیله‌ی آن می‌توانید با کلیک‌کردن و کشیدن موس روی بخش مورد نظرتان، آن بخش را انتخاب نمایید. اسکرین‌شات‌های ایجاد‌شده با این روش در بخش کلیپ‌بورد ذخیره میگردند.

 • بازکردن اپلیکیشن‌های موجود در نوار وظیفه با‌استفاده‌از کلیدهای صفحه‌کلید

  چنانچه برخی از اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای خود را در نوار وظیفه پین (سنجاق) کرده باشید، لازم نیست برای اجرا روی آیکون‌ها کلیک کنید، بلکه می‌توانید تنها با زدن دکمه‌ی ویندوز و دکمه‌های عددی، اپلیکیشن‌های موردنظرتان را باز نمایید. برای مثال با زدن دکمه‌های ویندوز و ۲ می‌توانید دومین اپلیکیشن نوار وظیفه را باز و اجرا نمایید.

 • مشاهده‌ی حجم اپلیکیشن‌های نصب‌شده روی سیستم

  اشغال‌شدن فضای زیادی از هارد باعث کاهش سرعت به میزان کاملا محسوسی می‌شود. کاربران ویندوز 10 می‌توانند با مشاهده‌ی حجم اپلیکیشن‌ها، اپلیکیشن‌های حجیم را که از آن‌ها هیج استفاده‌ای نمی‌کنند، به‌راحتی شناسایی و با حذف آن‌ها فضای زیادی از هارد را آزاد کنند. برای مشاهده‌ی حجم اپلیکیشن‌ها، پس از دنبال‌کردن مسیر "Settings > System >Storage"، درایو موردنظر برای جست‌وجو را انتخاب (که معمولا درایو C است) و در نهایت گزینه‌ی "Apps & features" را برای مشاهده‌ی حجم اپلیکیشن‌های مختلف انتخاب کنید.

 • حذف تبلیغات از منوی استارت

  چنانچه ویندوز با تنظیمات پیش‌فرض اجرا شود، زمانی‌که منوی استارت را باز می نمایید، مجموعه‌ای از اپلیکیشن‌های پولی تحت‌عنوان پیشنهادها یا suggestions در سمت راست منو نمایش داده می‌شود که در حقیقت تبلیغ مایکروسافت برای فروش اپلیکیشن‌های مایکروسافت استور می باشد. برای حذف این تبلیغات، پس از دنبال‌کردن مسیر "Settings > Personalization >Show suggestions occasionally in Start"، گزینه‌ی "Show suggestions occasionally in Start" را خاموش نمایید.

 • متوقف‌کردن فعالیت‌های اپلیکیشن‌های در‌حال‌ اجرا در پس‌زمینه‌ی سیستم‌عامل

  حتی زمانی‌که کاربران از اپلیکیشن‌های در‌حال اجرا در پس‌زمینه‌ استفاده نمی نمایند، همیشه در‌حال دریافت اطلاعات، ارسال نوتیفیکیشن و به‌روزرسانی‌شدن هستند. بدون تردید چنین قابلیتی ویژگی خوبی محسوب می‌شود، اما از سوی دیگر باعث افزایش مصرف باتری و حجم اینترنت می‌شود. برای توقف فعالیت اپلیکیشن‌های در‌حال اجرا در پس‌زمینه‌ به‌منظور کاهش مصرف باتری و حجم اینترنت، پس از دنبال‌کردن مسیر "Settings > Privacy > Background apps"، گزینه‌ی "Let apps run in the background" را غیرفعال نمایید.

 • اسکرول‌کردن در پنجره‌های غیرفعال

  کاربران ویندوز 10 می‌توانند در پنجره‌هایی که به‌صورت مستقیم با آن‌ها کار نمی نمایند نیز اسکرول نمایند. این ویژگی زمانی می‌تواند به کاربران کمک نماید که پنجره‌های زیادی را باز کرده باشند و بخواهند آن‌ها را هم‌زمان بررسی نمایند، به‌عنوان مثال اگر می‌‌خواهید گزینه‌های زیرمجموعه‌ی منوهای یکی از پنجره‌ها را ببینید، برای صرفه‌جویی در زمان تنها باید نشانگر موس را روی همان صفحه به سمت راست و چپ حرکت دهید. برای امتحان‌کردن این ویژگی دو اپلیکیشن (مثلا مرورگر و ورد) را هم‌زمان با هم باز کنید. وقتی این دو اپلیکیشن کنار هم قرار می‌گیرند، می‌توانید بخشی از متن آن‌ها را مشاهده نمایید. پس از باز‌کردن پنجره‌‌ها، زمانی‌که در‌حال کارکردن در یکی از پنجره‌ها هستید، نشانگر موس  را به سمت پنجره‌ی دوم حرکت دهید و در آن اسکرول نمایید، حتی اگر در آن پنجره فعال نباشید، می‌توانید محتوای آن را به سمت بالا و پایین اسکرول کنید. این ویژگی معمولا به‌صورت پیش‌فرض فعال می باشد،
  درصورتی‌که این‌چنین نیست، باید پس از دنبال‌کردن مسیر "Settings > Devices > Mouse"، گزینه‌ی "scroll inactive windows when I hover over them" را فعال نمایید. پس از فعال‌کردن این گزینه، نشانگر موس را روی پنجره‌ی موردنظرتان در پس‌زمینه حرکت دهید و در آن اسکرول نمایید.

 • نمایش پسوند فایل‌ها در فایل اکسپلورر

  پسوند فایل‌های موجود در فایل اکسپلورر ویندوز 10 در حالت معمول دیده نمی‌شود. این موضوع برای افرادی که به‌دنبال فایلی با پسوند خاص هستند، آزاردهنده است، اما به‌راحتی می‌توان این مشکل را برطرف نمود. برای نمایش فایل‌ها در فایل اکسپلورر مراحل زیر را دنبال نمایید: ۱. عبارت "File Explorer Options" را در نوار جستجوی پایین صفحه‌نمایش تایپ و آن را جست‌وجو نمایید (گزینه‌های دیگری نیز برای دسترسی به گزینه‌های فایل اکسپلورر وجود دارد؛ اما این روش سریع‌ترین روش است).
  ۲. در پنجره‌ی ظاهرشده گزینه‌ی "View Tab" را انتخاب نمایید.
  ۳. تیک گزینه‌ی "Hide extensions for known file types" را بردارید و پس از آن روی گزینه‌‌های Apply و OK به ترتیب کلیک نمایید. پس از طی این مراحل، پسوند تمام فایل‌های فایل اکسپلورر نمایش داده می‌شود. درضمن در منوی File Explorer Options، گزینه‌هایی نظیر نمایش درایوهای خالی (show empty drives)، نمایش فایل‌ها و پوشه‌های مخفی (hidden files and folders) و گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد.

 • کنترل میزان نمایش نوتیفیکیشن‌ها با ویژگی Focus Assist

  قطعا نمایش نوتیفیکیشن‌ها مشکلی آزاردهنده است که می‌تواند هر کاربری را کلافه نماید؛ اما "Focus Assist" که از به‌روزرسانی آوریل ۲۰۱۸ به ویندوز 10 اضافه شده است، این مشکل را به‌راحتی حل می نماید و با‌استفاده‌از این ویژگی می‌توانید مشخص نمایید که چه تعداد از نوتیفیکیشن‌ها نمایش داده شوند. برای استفاده از این ویژگی پس از دنبال‌کردن مسیر "Settings > System > Focus assist"، یکی از گزینه‌های "OFF" (نمایش تمام نوتیفیکیشن‌های مرتبط‌با تمام اپلیکیشن‌ها و مخاطبان)، "Priority" (نمایش نوتیفیکیشن‌های مختلف از فهرست اپلیکیشن‌های مهم و اولویت‌داری که کاربر آن را سفارشی‌سازی نموده است) و "Alarms" (نمایش‌ندادن تمام نوتیفیکیشن‌ها به استثنای نوتیفیکیشن‌های هشداردهنده) را متناسب با نیازتان انتخاب نمایید.

 • کلید های میانبر در ویندوز 10

  وجود کلیدهای میان‌بر برای هر کاربری می‌تواند بسیار کاربردی باشد و به نظر می‌رسد مایکروسافت نیز از این کلیدها در ویندوز ۱۰ غافل نشده است و کلیدهای جدیدی را نیز به آن‌ها اضافه نموده است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم نمود:
  • کلید ویندوز + Tab: فعال کردن Task View
  • کلید ویندوز + A: فعال کردن Action Center
  • کلید ویندوز + C: فعال کردن Cortana Speech
  • کلید ویندوز + D: نشان دادن دسکتاپ
  • کلید ویندوز + E: باز نمودن مرورگر فایل‌ها
  • کلید ویندوز + G: فعال کردن بخش جدید Xbox Game که به شما اجازه‌ی ضبط بازی‌ها و گرفتن اسکرین شات از آن‌ها را می‌دهد
  • کلید ویندوز + H: ویژگی به اشتراک‌گذاری را در اپلیکیشن‌های ویندوز ۱۰ فعال مینماید
  • کلید ویندوز + I: باز کردن منوی تنظیمات ویندوز ۱۰
  • کلید ویندوز + K: فعال کردن ویژگی اتصال نمایشگرهای بی‌سیم و تجهیزات صوتی
  • کلید ویندوز + L: سیستم را قفل می‌نماید
  • کلید ویندوز + R: اجرا نمودن یک دستور
  • کلید ویندوز + S: فعال نمودن کورتانا
  • کلید ویندوز + X: باز شدن ویژگی‌های مرتبط با کاربران دارای استفاده‌ی سنگین
  • کلید ویندوز+ کلید جهت چپ/ بالا / پایین / راست : هدایت اپلیکیشن‌ها به گوشه‌های تصویر
  • کلید ویندوز + Ctrl + D: ایجاد دسکتاپ مجازی
  • کلید ویندوز + Ctrl + F4: بستن دسکتاپ مجازی
  • کلید ویندوز + Ctrl + دکمه جهت راست یا چپ: حرکت بین دسکتاپ‌های مجازی
  • کلید ویندوز + Shift + دکمه جهت راست یا چپ: اپلیکیشن‌ها را از مانیتوری به مانیتور دیگر منتقل می‌نماید
  • کلید ویندوز + ۱/۲/۳...: اپلیکیشن‌های سنجاق یا پین شده به تسکبار را باز می نماید. اولین اپلیکیشن از سمت چپ مربوط به شماره‌ی یک خواهد بود

آخرین بروزرسانی: دوشنبه 25 اسفند 1399 9:23:53