پارس دیتا
کد: KB-WP-C2-FA-296
زمان انتشار: دوشنبه 3 مهر 1402

نحوه ایجاد Domain Alias در پلسک

"Domain Alias" دامنه هایی می باشند که به دامنه اصلی (دامنه هاست شده) اشاره نموده و با وارد نمودن آنها در یک مرورگر، صفحه اصلی هاست لود خواهد شد. با انجام اینکار امکان استفاده از چندین دامین برای یک هاست با محتوایی واحد را خواهید داشت. "Domain Alias" به شما این امکان را می دهد که چندین نام دامنه را به یک وب سایت تنظیم نمایید. این کار می تواند برای اهدافی مانند برندسازی مفید باشد.

Plesk

جهت ایجاد "Domain Alias" در کنترل پنل پلسک از راهنمای زیر استفاده نمایید.


 • پس از ورود به کنترل پنل پلسک خود، مطابق شکل زیر از قسمت "Websites & Domains" پس از انتخاب دامنه مد نظر، بر روی "Add Domain Alias" کلیک نمایید.

 • با توجه به نیاز خود تنظیمات دلخواه را اعمال نمایید.

  • نام "Domain Alias" را وارد نمایید.

  • نام دامنه اصلی مد نظر خود را که قصد ایجاد "Domain Alias" برای آن دارید را وارد نمایید.

  • تعریف گزینه های بخش "Settings" به شرح زیر می باشد:
   • "Synchronization of DNS zone with the primary domain": اگر این گزینه فعال باشد، ناحیه "DNS" آن Domain Alias" با ناحیه "DNS" دامنه اصلی همگام خواهد شد. هر تغییری که در ناحیه "DNS" دامنه اصلی ایجاد شود به طور خودکار در ناحیه "DNS" آن "Domain Alias" اعمال می گردد. به عنوان مثال، اگر رکورد "CNAME" مانند "blog.primary_domain.tld" را ایجاد کنید، رکورد "blog.alias.tld" مربوطه به ناحیه "Domain Alias" اضافه خواهد شد.

    اگر ناحیه "DNS" یک "Domain Alias" با دامنه اصلی همگام‌سازی گردد، نمی‌توانید رکوردهای دامنه اصلی را در ناحیه "DNS" آن "Domain Alias" تغییر دهید.

   • "Mail service": پلسک اجازه ایجاد صندوق پستی تحت نام های "Domain Alias"ها را نمی دهد. در عوض، از صندوق های پستی دامنه اصلی استفاده می نماید. اگر گزینه "Mail Service" را انتخاب نمایید، صندوق های پستی ایجاد شده در دامنه اصلی نیز تحت "Domain Alias"ها در دسترس خواهند بود. برای اینکه کاربران بتوانند نامه های ارسال شده به صندوق های پستی را با نام "Domain Alias" بخوانند، پلسک آن را به صندوق های پستی مربوطه در دامنه اصلی هدایت می نماید.
    به طور مثال: شما یک آدرس ایمیل "mail@domain.tld" دارید. سپس یک نام مستعار برای "domain.tld" تنظیم می نمایید، به عنوان مثال، "alias.tld." اگر گزینه "Mail Service" را انتخاب نمایید، تمام نامه های ارسال شده به "mail@alias.tld" در آدرس "mail@domain.tld" در دسترس خواهد بود. در غیر این صورت، صندوق پستی "mail@domain.tld" نامه ارسال شده به "mail@alias.tld" را دریافت نخواهد کرد.

   • "Web service": اگر این گزینه روشن باشد، وب‌سایت در مرورگر با آدرس اینترتی "Domain Alias" باز می‌شود. اگر کادر بررسی وب سرویس را پاک نمایید، نام مستعار فقط برای میل ها استفاده می شود به شرطی که Mail Service انتخاب شده باشد.

   • "Redirect with the HTTP 301 code": به طور پیش فرض، پلسک از تغییر مسیر داخلی سرور وب برای "Domain Alias" استفاده می نماید. در این مورد، "Domain Alias" یک وب سایت مجزا برای بازدیدکنندگان و موتورهای جستجوی وب به نظر می رسد. این باعث ایجاد مشکل می گردد زیرا موتورهای جستجو محتوای "Domain Alias" را جداگانه فهرست می نمایند، بنابراین دامنه اصلی شما رتبه بندی موتورهای جستجو را از دست می دهد.
    برای جلوگیری از این امر، می‌توانید با انتخاب تغییر مسیر با کد "HTTP 301"، از تغییر مسیر با کد "HTTP 301" (انتقال دائمی) استفاده نمایید. در این حالت فقط دامنه اصلی در موتورهای جستجو رتبه بندی می گردد.


 • در نهایت بر روی گزینه "Ok" کلیک نمایید.

آخرین بروزرسانی: جمعه 7 مهر 1402 5:52:01