پارس دیتا
کد: KB-WP-C2-FA-4
زمان انتشار: شنبه 7 مرداد 1396

ایجاد و ویرایش رکوردهای DNS در کنترل پنل میزبانی WebSitePanel

سیستم نام دامنه "(Domain Name System)" که به اختصار "DNS" خوانده می‌شود، روشی سلسله مراتبی است که بانک اطلاعاتی مربوط به نام های نمادین و معادل "IP" آنها را بر روی کل شبکه اینترنتی توزیع کرده است. جهت ورود به یک سایت می بایست از آدرس آن اطلاع داشت. لازم بذکر است که آدرس وب سرور ها با آدرس "IP" آنها مشخص می شود، اما به خاطر سپردن آدرس "IP" بسیار دشوار است، لذا می توان به جای این آدرس "IP"، از نامهای نمادین "Domin Name" استفاده کرد. برای هر "Domin Name" یک "IP" در نظر گرفته شده است.

رکوردهاي "DNS" سايت شما از قبل و با در نظر گرفتن آدرس سرورهاي مختلف پارس دیتا، مقدار دهي شده است و به هيچ عنوان توصيه نمي شود که اين مقادير را بدون داشتن دانش کافي در اين زمينه تغيير دهيد.

جهت اطلاع از نحوه تغییرات در رکوردهای "DNS" در کنترل پنل میزبانی "WebSitePanel" مراحل ذیل را دنبال نمائید:

 • در ابتدا می بایست وارد کنترل پنل میزبانی شوید و سپس گزینه"Domains" را انتخاب کرده و بر روی نام دامنه مورد نظر کلیک نمائید.

 • در این مرحله بر روی "Edit DNS zone records" کلیک نمائید.


 • در صورتی که مد نظر دارید رکورد جدید ایجاد نمائید بر روی گزینه " Add record" کلیک نمائید. در صورتی که می خواهید رکوردهای فعلی را ویرایش و یا حذف نمائید مانند تصویر ذیل بر روی گزینه های مورد نظر کلیک نمائید. در ذیل توضیحی از رکوردها داده شده است.

  "A record": از رکورد "A" يا همان رکورد آدرس، جهت "Map" کردن يک آدرس "IP" بر روي يک "Domain Name" استفاده مي گردد. به طور مثال مي خواهيم "sub.yourdomain" را در سرور دیگری به غیر از سروری که "yourdomain" آن‌جاست "Host" کنيم. در اين صورت مي بايست يک "A Record" براي آن ايجاد و "IP" مربوط به "Host" مقصد را وارد نمائيم.

  "CNAME Record": در واقع "CNAME Record"، نامی است مستعار برای رکورد دیگر، بدین صورت که بر خلاف "A Record" که به یک آدرس "IP" اشاره می کند، این رکورد برای اشاره به یک نام کاربرد دارد. یکی از مهمترین کاربردهای "CNAME Record"، مهیا کردن دسترسی به "Web Server" از طریق دو استاندارد "www.domain.com" و "domain.com" (بدون www) می‌باشد. این کار بدین صورت انجام می‌شود که یک "CNAME Record" برای "www" دامنه ساخته و به نام کوتاه آن (بدون www) آدرس دهی مي شود.

  "Mx Record": از "MX Record" برای تعريف مشخصات سرویس دهنده ایمیل استفاده می گردد. در واقع، وقتی ایمیلی به یک آدرس در دامنه ای ارسال می شود، مثلا برای "support@parsdata.com"، توسط "MX Record" های موجود در این دامنه ، به آدرس صحيح انتقال داده مي شود.

  "TXT": رکورد "TXT" جهت اضافه کردن چهار چوب های دلخواه توسط "Administrator" ميزباني در نظر گرفته شده است. از جمله اين موارد مي توان به "اجراي چهارچوب سياستگذاري مشخصات فرستنده ايميل - SPF" اشاره کرد.
آخرین بروزرسانی: شنبه 7 مرداد 1396 9:41:15