پارس دیتا
کد: KB-SW-D6-FA-5
زمان انتشار: دوشنبه 28 اردیبهشت 1394

ریستور دیتابیس های حجیم MySQL با استفاده از BigDump

ممكن است برای شما هم پیش آمده باشد كه هنگام ایمپورت دیتابیس های MySQL از طریق phpMyAdmin با خطاهای Time Out كه به دلیل بالا بودن حجم دیتابیس و وجود محدودیت بر روی زمان و مقدار مجاز آپلود در phpMyAdmin است با خطا مواجه شده باشید. این مورد بخصوص پس از انتقال سایت های بزرگ كه دارای دیتابیس حجیم می باشند از یك سرور به سرور دیگر مشاهده می شود.
برای رفع این مشكل راه های زیادی وجود دارد اما یكی از آسان ترین روش های موجود استفاده از یك اسكریپت php به نام BigDump است كه توسط سایت http://www.ozerov.de ارائه شده است.
در این روش ایمپورت دیتابیس مجزا از phpMyAdmin  انجام می شود و محدودیت های اعمال شده در این نرم افزار تاثیری بر بازگردانی اطلاعات ندارد. 

جهت اطلاع از چگونگی ایمپورت دیتابیس های MySQL توسط BigDump می توانید مطابق راهنمای ذیل عمل نمائید:

 • ابتدا فایل اسكریپت را از اینجا دانلود نموده و پس از خارج كردن از حالت فشرده با یك ویرایشگر مانند NotePad آن را ویرایش نمائید. مطابق تصویر بجای "Localhost" آدرس سرور دیتابیس، بجای "Database Name" نام دیتابیس، بجای "Username" نام كاربری دیتابیس و در نهایت بجای عبارت "Password" كلمه عبور نام كاربری دیتابیس را وارد نمائید.
  در خصوص آدرس سرور دیتابیس در سرویس های لینوكسی پارس دیتا این قسمت می بایست به همان صورت پیش فرض یعنی Localhost باقی بماند اما جهت یافتن آدرس سرور دیتابیس در سرویس های ویندوزی می توانید از این راهنما استفاده نمائید.
  title- of- image
  .
 • پس از اعمال تغییرات فوق فایل BigDump.php و دیتابیس را در یك مسیر بر روی هاست آپلود نموده و سپس مسیر فایل bigdump.php را در مرورگر خود وارد نمائید تا اسكریپت اجرا شود.
  به عنوان مثال اگر دیتابیس و فایل اسكریپت را در پوشه روت سایت كه در سرویس های ویندوزی پوشه www و در سرویس های لینوكسی Public_html می باشد آپلود نمائید، برای اجرای آن می بایست در مرورگر آدرس http://yourdomain/bigdump.php را اجرا نمائید كه منظور از yourdomain نام دامنه شماست.
  جهت اطلاع از چگونگی آپلود فایل بر روی میزبانی می توانید مطابق این راهنما عمل نمائید.
 • پس از اجرای سایت بر روی مرورگر مطابق تصویر بر روی گزینه Start Import كه در مقابل نام فایل دیتابیس قرار دارد كلیك نمائید.
  فایل دیتابیس را می توانید به صورت معمول یعنی با پسوند sql و یا به صورت فشرده و با پسوند tar.gz بر روی هاست قرار داده و ریستور نمائید.
  title- of- image
 • در این مرحله مطابق تصویر دیتابیس در حال ایمپورت شدن می باشد و در صورت انجام صحیح پروسه ریستور متن سبز رنگ موجود در تصویر نمایش داده خواهد شد.
  به منظور جلوگیری از بروز مشكلات امنیتی توصیه می شود پس از انجام پروسه فایل دیتابیس و اسكریپت bigdump.php را از روی میزبانی حذف نمائید.
  title- of- image
آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 10 آبان 1396 9:41:01