پارس دیتا
کد: KB-SW-E1-FA-1
زمان انتشار: شنبه 13 اردیبهشت 1393

اختلال در ارسال ایمیل به دلیل Blacklist شدن IP

در صورتیکه از ایمیل استفاده نموده باشید، قطعا تاکنون با انواع پیغام های خطا برگشتی تحت عنوان delivery failure مواجه شده اید. دلایل بسیاری وجود دارد که باعث اختلال در ارسال ایمیل از یک میل سرور می گردد. یکی از مهمترین آنها، لیست شدن IP میل سرور توسط برخی Black List ها (از اصلی ترین این سایت ها می توان به sorbs.net، spamhaus.org، UBL و ... اشاره نمود) می باشد.

ورود IP در Spam List های مذکور به دلیل ارسال های غیرمجاز (Spam) و انبوه ایمیل از یک میل سرور صورت می گیرد که اغلب این مورد بر روی میل سرورهای اشتراکی و با توجه بالا بودن تعداد دامنه ها و همچنین اکانت های ایمیل نسبت به سرورهای اختصاصی بیشتر به چشم می خورد، از این رو بر روی میل سرورهای اشتراکی بوجود آمدن این اختلال تا حدی طبیعی بوده و جلوگیری 100% از بروز آن امری اجتناب ناپذیر می باشد. البته این امکان وجود دارد که تدابیری اندیشیده شود که بروز آن به حداقل برسد.

اقدامات لازم جهت کاهش این اختلال:

از مهمترین اقداماتی که هر شرکت هاستینگی برای کاهش اینگونه اختلالات اعمال می کند عبارتند از:

- در نظر گرفتن محدودیت هایی برای ارسال ایمیل کاربران بر روی میل سرورهای اشتراکی می باشد. شرکت پارس دیتا نیز از این قاعده مستثناء نمی باشد. در این لینک می توانید محدودیت های ارسال ایمیل در شرکت پارس دیتا را ملاحظه نمائید.
- از طرف دیگر کاربران نیز با رعایت نکات امنیتی از قبیل استفاده از کلمه عبور های پیچیده و ترکیبی برای اکانت های ایمیل، تعویض کلمه عبور در بازه های زمانی نسبتا کوتاه مدت و همچنین در صورت استفاده از نرم افزار های ارسال ایمیل مانند Outlook از آنتی ویروس های قوی و به روز استفاده نموده و همواره از صحت و آلوده نبودن سیستم هایشان به ویروس اطمینان حاصل نمایند.

اقدامات لازم پس از قرار گیری IP در بلک لیست ها:

زمانیکه IP توسط این SpamList ها بلاک شود، اغلب می بایست به صورت دستی و توسط Admin سرور درخواست خروج IP ارسال گردد که این مورد نیز در قالب روش های مختلفی می باشد. بر روی سرورهای اشتراکی این کار به عهده شرکت هاستینگ می باشد.

آخرین بروزرسانی: سه‌شنبه 9 آبان 1396 15:59:54