پارس دیتا
کد: KB-WP-C2-FA-176
زمان انتشار: چهارشنبه 5 شهریور 1399

بررسی ویژگی های Task Manager

Task Manager را می‌توان یکی از بخش‌های مهم ویندوز معرفی کرد که قابلیت‌های زیادی دارد. بیشتر کاربران زمانی به‌سراغ آن خواهند رفت که سیستم هنگ کرده باشد. با اینکه استفاده از Task Manager در زمان هنگ‌کردن کامپیوتر روش مناسبی است و کارایی مناسبی خواهد داشت، اگر عمیق‌تر به این بخش نگاه کنیم، ویژگی‌های مفیدی از آن به چشم خواهد خورد. 

برخی از ویژگی Task Manager

 • روش بازکردن سریع Task Manager در ویندوز

  روش‌های مختلفی برای بازکردن بخش Task Manager وجود دارد. استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl + Alt + Del موجب بازشدن صفحه‌ی امنیتی خواهد شد که می‌توانید Task Manager را از این بخش انتخاب نمایید. شما می‌توانید برای دسترسی سریع به Task Manager از کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + Esc استفاده نمایید. با انجام این کار، سریعا و بدون کلیک‌های اضافی به بخش مدنظر دسترسی پیدا خواهید نمود. در‌صورتی‌که می‌خواهید از ماوس کامپیوتر برای دسترسی به Task Manager استفاده نمایید، می‌توانید روی نوار ابزار راست‌کلیک و گزینه‌ی Task Manager را انتخاب نمایید. یکی دیگر از روش‌های دسترسی به Task Manager را می‌توان ازطریق راست‌کلیک روی استارت یا فشردن کلیدهای ترکیبی Win + X دانست. این میان‌بر مفیدی برای رسیدن به بخش Task Manager به‌حساب می‌آید.

 • پیداکردن دلیل هنگ‌کردن برنامه‌ها در Task Manager

  همان‌طورکه قبلا ذکر شد، مهم‌ترین دلیل مراجعه کاربران به بخش Task Manager را می‌توان هنگ‌کردن برنامه‌ها دانست، اما اگر باردیگر شاهد چنین اتفاقی بودید، می‌توانید دلیل هنگ‌کردن برنامه‌ی مدنظرتان را بررسی نمایید. این احتمال وجود دارد که برنامه هنگ نکرده باشد و فقط برای مدتی به‌منظور اجرای دستورهای شما متوقف شده باشد. بستن اجباری برنامه‌ی فعال می‌تواند باعث از‌دست‌رفتن اطلاعات آن شود، بنابراین، صبر نمایید و ببینید برنامه از حالت گرفتار در آن خلاص خواهد شد یا خیر. در این لحظه، می‌توان بخش آنالیز (Analyze Wait Chain) را مفید دانست. با مراجعه به این بخش در Task Manager، می‌توانید دلیل هنگ‌کردن برنامه‌ را پیدا نمایید. برای مشاهده فرایند دچار مشکل‌، وارد برگه‌ی جزئیات (Details) شوید و آن را بیابید. درادامه، روی گزینه‌ی مدنظرتان راست‌کلیک و "Analyze Wait Chain" را انتخاب نمایید. در‌صورتی‌که برنامه‌ی مدنظر در انتظار سایر فرایندها می باشد، می‌توانید آن‌ها را در پنجره‌ی نتایج مشاهده نمایید.

 • راه‌اندازی مجدد ویندوز اکسپلورر Windows Explorer

  فرایند ویندوز اکسپلورر را می‌توان مسئول تعداد بسیار زیادی از عناصر رابط کاربری ویندوز همانند Taskbar ،File Explorer، منو استارت و موارد مشابه دانست. اگر با این عناصر مشکل دارید، اولین ایده ممکن است راه‌اندازی مجدد رایانه‌ی شخصی باشد. در‌حالی‌که انجام این کار می‌تواند باعث رفع مشکل شود، مهم‌ترین اقدام آن را می‌توان راه‌اندازی مجدد ویندوز اکسپلورر دانست. برای انجام این کار، ویندوز اکسپلورر را در برگه‌ی پردازش‌ "Processes" بخش Task Manager پیدا نمایید. درادامه، روی آن راست‌کلیک نموده و گزینه‌ی راه‌اندازی مجدد "ReStart" را به‌منظور از‌بین‌بردن مشکل انتخاب نمایید. شما برای یک لحظه تمام عناصر موجود در Task Manager را از بین رفته خواهید دید که البته طبیعی است. پس از بازگشت آن‌ها، همه‌چیز به حالت عادی باز خواهد گشت.

 • نظارت بر عملکرد و منابع

  Task Manager مروری کلی درباره‌ی تمام فرایندها و برنامه‌های در حال اجرا ارائه خواهد نمود، اما بد نیست بدانید ابزارهای مختلفی به‌منظور نظارت مؤثر بر عملکرد سیستم و تخصیص منابع دراختیار دارد. برای مشاهده‌ی این بخش، کافی ا‌ست برگه‌ی عملکرد (Performance) را انتخاب نمایید. هنگامی‌که در این قسمت قرار گرفتید، باید به نکات زیر توجه نمایید.

  نمایش نمودارها

  در امتداد نوار کناری سمت چپ، بخش‌های مختلفی همانند پردازنده و حافظه‌ی رم و ذخیره‌سازی را درکنار سایر منابع سیستم خواهید دید. برای دیدن نمودارهای زنده‌ی بخش‌های مختلف سیستم، کافی ا‌ست روی آن‌ها کلیک نمایید. در‌صورتی‌که می‌خواهید بدون باز نگه‌داشتن Task Manager فقط بخش‌های دلخواهتان را مشاهده نمایید، روی آن بخش راست‌کلیک و گزینه‌ی Summary View را انتخاب نمایید. همچنین در هر قسمت پنل، می‌توانید راست‌کلیک نمایید و گزینه‌ی Graph Summary View را برگزینید تا فقط نمودار فعلی نمایش داده شود.

  دسترسی به جزئیات مفید

  هر منبعی جزئیات جالبی دارد که ممکن است مفید باشد. در قسمت پایین CPU، زمان روشن‌بودن سیستم را مشاهده خواهید کرد. در بخش حافظه‌ی رم، می‌توانید اطلاعات مربوط به مصرف رم برنامه‌های مختلف را بررسی نمایید و در بخش Disk، سرعت خواندن و درج اطلاعات مشخص خواهد شد.

  بازکردن Resource Monitor

  اگر می‌خواهید به جزئیات بیشتری از وضعیت سیستم دسترسی پیدا کنید که امکان دستیابی به آن‌ها ازطریق Task Manager وجود ندارد، باید گزینه‌ی Open Source Monitor را در پایین پنجره انتخاب نمایید. این ابزار را می‌توان روشی پیشرفته برای مشاهده‌ی داده‌های زمانی واقعی سیستم دانست.

 • مدیریت برنامه‌های ویندوز

  Task Manager تا بهترین ابزارهای مدیریت ویندوز فاصله زیادی دارد، اما برخی از قابلیت‌های آن مفید و کاربردی می باشد. برای دسترسی به آن‌ها، باید روی نماد پیکان نزدیک به آیتم مدنظرتان کلیک نمایید تا تمام مراحل آن را ببینید. هنگامی‌که آیتمی را برای نمایش همه‌ی مراحل گسترش دادید، روی آن راست‌کلیک نمایید و در ادامه موارد زیر را مشاهده خواهید نمود:

  Switch To: برنامه را در کانون توجه قرار دهید و اندازه‌ی Task Manager را به‌حداقل برسانید.

  Bring to Front: برنامه را در کانون توجه قرار دهید؛ اما اندازه‌ی Task Manager را به‌حداقل نرسانید.

  Minimize: برنامه را به‌حداقل برسانید.

  Maximize: برنامه را به‌حداکثر برسانید.

  End Task: این فرآیند را از بین ببرید.

 • باز‌کردن موقعیت مکانی برنامه

  آیا ممکن است نیاز داشته باشید به موقعیت مکانی برنامه‌ی نصب‌شده مراجعه نمایید؟ این احتمال وجود دارد که بخواهید در محل نصب برنامه، برخی فایل‌ها را کپی نمایید. اگر برنامه در حال اجرا قرار داشته باشد، به‌راحتی می‌توانید موقعیت مکانی آن را ازطریق Task Manager پیدا نمایید. باید روی برنامه‌های مدنظرتان راست‌کلیک و گزینه‌ی "Open File Location" را انتخاب نمایید. با انجام این کار، به صورت مستقیم وارد پوشه‌ی مدنظرتان خواهید شد.

 • تغییر تنظیمات Task Manager
  این بخش از ویندوز تنظیماتی دارد که می‌توان با ایجاد تغییر در آن‌ها، عملکرد روان‌تری تجربه نمود. شما در بخش تنظیمات هم می‌توانید " Set Default tab" را انتخاب نمایید تا Task Manager هر آنچه باید، بتواند نمایش دهد. در قسمت پایین منو View را جست‌وجو نمایید تا سرعت به‌روزرسانی را سریع‌تر یا آهسته‌تر نمایید.
 • جست‌وجوی آنلاین فرایندهای مشکوک

  گاهی وقت‌ها ممکن است هنگام بازکردن Task Manager، برخی فرایندها مشکوک به‌نظر برسند. بیشتر وقت‌ها فرایندها منطقی هستند، اما بررسی آن‌ها به‌منظور جلوگیری از بروز مشکلات در آینده، امری منطقی می باشد. شما می‌توانید روی تمام فرایندهای مدنظرتان راست‌کلیک و عملکرد جست‌وجوی آنلاین "Search Online" را انتخاب نمایید. با انجام این کار، وب‌سایت بینگ برای جست‌وجو در مرورگر کامپیوتر اجرا خواهد شد. نتایجی که به‌دست خواهد آمد، خطرناک یا بی‌ضرر بودن فرایند را نشان می‌دهد.

آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 5 شهریور 1399 9:37:39