پارس دیتا
کد: KB-WP-C2-FA-243
زمان انتشار: چهارشنبه 17 فروردین 1401

نحوه افزایش هارد در سرور مجازی لینوکس CentOS7

خیلی اوقات پیش می آید که پس از نصب سیستم عامل با کمبود فضای هارد مواجه شده اید و نیاز به افزایش حجم هارد داشته اید. خوشبختانه در سیستم عامل لینوکس CentOS که از متد پارتیشن بندی LVM استفاده می نماید افزایش هارد چندان سخت نیست دستورات زیر را می توانید در سرور لینوکس CentOS 7 انجام دهید، برخی دستورات ممکن است در ورژن های دیگر متفاوت باشند.


 • ابتدا می بایست در مجازی ساز، هارد سرور را به اندازه ای که میخواهید افزایش دهید. برای این کار برروی سرورمجازی مورد نظر بر روی گزینه "Edit Virtual Machine Setting" کلیک نمایید سپس در پنجره باز شده در منوی سمت چپ هارد دیسکی که قصد افزایش آن را دارید را انتخاب نمایید (ممکن است سرور مجازی بیشتر از یک هارد داشته باشد) روی "Hard Disk 1" کلیک نمایید تا تنظیمات مربوط به هارد دیسک نمایش داده شود. مثلا در اینجا ظرفیت فعلی هارد 45 گیگابایت می باشد و ما 15 گیگابایت به آن اضافه می نماییم پس عدد 45 را به 60 تغییر دهید.
 • در گام بعدی در منوی سمت چپ روی "CD/DVD Drive 1" کلیک نمایید و سپس در منوی سمت راست صفحه، مطابق تصویر در قسمت "database ISO File" گزینه "browse" را انتخاب نمایید و از این طریق فایل iso نرم افزارgparted را از داخل سیستم مسیردهی نمایید.

 • جهت بوت شدن سرور از روی فایل ISO نرم افزار Gparted می بایست زمان بوت را افزایش دهید. در سربرگ "option" در منوی سمت چپ روی "boot option" کلیک نموده و سپس در منوی سمت راست در بخش "Power On Boot Delay" زمان بوت را افزایش دهید (برحسب میلی ثانیه). درنهایت ok را انتخاب نمایید.

 • سرور را reset نمایید و آن را از روی فایل ISO نرم افزار Gparted بوت نمایید. برای انجام این کار قبل از بالا آمدن صفحه OS  کلید Esc را زده و "cd/dvd drive" را انتخاب نمایید. سپس نرم افزار gparted باز می گردد ومطابق تصاویر زیر پیش روید و در تمام مراحل "Enter" را انتخاب نمایید.

 • پس از بازشدن نرم افزار گزینه "Resize/Move" را انتخاب نمایید.

 • همانند تصویر با استفاده از موس قسمت زرد رنگ را تا انتها بکشید تا فضایunallocated به ظرفیت هارد اضافه گردد سپس در پایین صفحه گزینه "Resize" را انتخاب نمایید سپس "apply" نمایید و مجدد سرور را ریست نمایید.

 • تا به اینجای کار ظرفیت به کل پارتیشن اضافه شده حال می بایست تعیین نمایید که فضای اضافه شده به centos-root اضافه گردد. پس از بالا آمدن سرور وارد root شوید و با اجرای دستور زیر می توانید پارتیشن سرور را مشاهده نمایید. 

  vgdisplay
 • در قسمت مشخص شده، "Free PE / Size" مقدار فضای unallocated شده را که اضافه نموده اید را نشان میدهد که در اینجا 15GB می باشد.

 • در مرحله بعد دستورهای زیر را وارد نمایید تا ظرفیت آزاد به root سرور لینوکس اضافه گردد.

  lvextend /dev/mapper/centos-root -L +15G 
  resize2fs /dev/mapper/centos-root
 • در آخر با دستور زیر می توانید چک نمایید که فضای centos-root تغییر نموده است.

  df –h
آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 17 فروردین 1401 9:18:07