پارس دیتا
کد: KB-WP-C2-FA-189
زمان انتشار: شنبه 27 دی 1399

نصب افزونه در وردپرس

افزونه ها یا پلاگینها (به انگلیسی Plugins) حکم اسکریپت هایی را دارند که ما آنها را به هسته ی وردپرسمان اضافه نموده و با استفاده از آنها قابلیتی را به سیستم وردپرس اضافه می نماییم و یا به نحوی رفتار وردپرس را تغییر می دهیم. افزونه ها می توانند کوچک یا بزرگ، سبک یا سنگین، پیچیده و یا بسیار ساده باشند اما در نهایت یا قابلیتی به سیستم اضافه می کنند و یا رفتار بخش یا بخش هایی از سیستم را مطابق نیازهای ما دستخوش تغییر می نمایند. در انتخاب و استفاده از افزونه ها همیشه باید این نکات را به یاد داشته باشید که اولا بیهوده به نصب افزونه ها اقدام نکنید، دوما افزونه های خود را همیشه به روز نگه دارید و سوما سعی نمایید از افزونه های قابل اعتماد و بهینه استفاده نمایید تا سایت شما دچار مشکل نشود.

اولین قدم برای مدیریت افزونه وردپرس این است که به صفحه اختصاص داده شده به آن مراجعه نمایید. بنابراین وارد پیشخوان وردپرس شده و سپس به مسیر "افزونه‌ها" مراجعه نمایید. با مراجعه به این صفحه لیستی از افزونه‌های موجود در سایت خود را مشاهده می‌نمایید که قادر هستید تا با استفاده از ابزار مدیریتی که برای هر کدام از افزونه‌های وردپرس وجود دارد نسبت به فعال کردن، غیرفعال کردن، ویرایش، مشاهده جزییات افزونه و… که بسته به نوع کدنویسی افزونه می تواند منوهای بیشتری را شامل شود را مشاهده نمایید. 

آموزش نصب افزونه وردپرس

برای نصب افزونه وردپرس دو راهکار وجود دارد که می‌توانید توسط این دو راهکار اقدام به نصب و فعال نمودن هر نوع افزونه‌ای با هر کارکردی در سایت خود نمایید که عبارتند از نصب افزونه از مخزن وردپرس که توسط پیشخوان وردپرس صورت می‌گیرد و راهکار دوم نصب افزونه سفارشی که می‌توانید با آپلود نمودن افزونه توسط پیشخوان وردپرس و یا از طریق هاست اقدام به نصب و فعال سازی افزونه نمایید.

  • نصب افزونه از مخزن وردپرس

  • نصب افزونه به صورت سفارشی

نصب افزونه از مخزن وردپرس

مخزن وردپرس تا به امروز توانسته است تا بیش از 50 هزار افزونه وردپرس را در خود ثبت نماید که می‌توانید با نصب و فعال نمودن هر یک از افزونه‌های وردپرس در سایت خود از امکاناتی که این افزونه‌ها در اختیار شما قرار می‌دهند استفاده نمایید. برای نصب افزونه از مخزن وردپرس مراحل زیر را دنبال نمایید:


  • پس از ورود به پیشخوان وردپرس، به مسیر افزونه‌ها مراجعه نموده و سپس روی دکمه "افزودن" کلیک نمایید با مراجعه به این صفحه لیستی از افزونه‌های پرطرفدار و محبوب را مشاهده خواهید نمود که می‌توانید از آنها نیز استفاده نمایید. حال برای نصب افزونه همانطور که در تصویر مشاهده می‌نمایید می توانید نام افزونه مد نظر را در فیلد "جستجوی افزونه‌ها…" که در بالای صفحه قرار دارد وارد نمایید پس از مدت کوتاهی منتظر بمانید تا نتایج جستجو به شما نمایش داده شود، پس از مشاهده افزونه مدنظر در نتایج جستجوی افزونه روی دکمه "نصب" کلیک نمایید تا عملیات نصب افزونه آغاز گردد.

  • پس از نصب افزونه این دکمه به نام "فعال‌ نمایید" تغییر پیدا می نماید که با کلیک روی آن، افزونه فعال شده و می‌توانید با مراجعه به صفحه افزونه که در پیشخوان وردپرس و یا زیرمنوهای اصلی اضافه می گردد به تنظیمات و سفارشی سازی افزونه برای استفاده از آن اقدام نمایید.

نصب افزونه سفارشی

برای نصب افزونه وردپرس سفارشی که خود آن را کدنویسی و طراحی نموده اید و یا اینکه از فروشگاه‌های مجاز فروش افزونه وردپرس خریداری شده است می بایست از طریق بارگزاری افزونه اقدام نمایید. از آنجایی که چنین افزونه‌هایی تجاری هستند در مخزن وردپرس وجود ندارند و عملا از روش قبل قادر به نصب و استفاده از آن نخواهید بود، بنابراین می بایست افزونه را آپلود نمایید و سپس از آن استفاده کنید. برای این منظور چند راهکار وجود دارد که عبارتند از:


- نصب افزونه از طریق پیشخوان وردپرس
- نصب افزونه از طریق هاست

نصب افزونه از طریق پیشخوان وردپرس


گاهی ممکن است افزونه ای خریداری یا دانلود شده باشد، در صورتی که قصد دارید تا افزونه را از طریق پیشخوان وردپرس آپلود نمایید می بایست مراحل زیر انجام گردد:

  • به مسیر افزونه‌ها > افزودن مراجعه نموده و سپس مشابه تصویر زیر روی دکمه "بارگذاری افزونه" کلیک نمایید تا محتوای بخش آپلود فایل نمایش داده شود.

  • سپس افزونه‌ای که خریداری و یا دانلود نموده اید را از سیستم خود انتخاب نموده و در نهایت با کلیک روی دکمه "نصب" آن را آپلود نمایید و منتظر بمانید تا بسته به میزان حجم افزونه، عملیات نصب انجام شود.

  • سپس جزئیات نصب افزونه نمایش داده خواهد شد که در صورت موفقیت آمیز بودن عملیات نصب افزونه، دکمه "فعال‌کردن افزونه" نمایش داده می شود که می توانید در نهایت با کلیک روی این دکمه افزونه نصب شده را در سایت فعال نمایید و یا با کلیک روی متن "بازگشت به نصب‌کننده‌ی افزونه‌ها"، به صفحه افزونه‌ها در پیشخوان وردپرس برگردید.

نصب افزونه وردپرس در هاست دایرکت ادمین


گاهی پیش می آید که به دلیل بروز خطا و یا عدم دسترسی به پیشخوان وردپرس بخواهید تا از طریق FTP و یا هاست اقدام به نصب افزونه وردپرس نمایید. برای این منظور چه از FTP استفاده نمایید و چه مستقیما از طریق File Manager هاست اقدام به نصب افزونه نمایید لازم است تا ابتدا به دایرکتوری یا همون پوشه "/public_html/wp-content/plugins/" مراجعه نمایید.


  • پس از ورود به هاست روی گزینه "File manager" کلیک نمایید سپس به مسیری که در بالا به آن اشاره شد مراجعه نمایید. هر یک از پوشه‌های موجود در این مسیر مربوط به یکی از افزونه‌های شما هستند. حال برای اضافه نمودن افزونه جدید در این بخش می بایست پوشه افزونه خود را با فرمت zip. بارگذاری نمایید، روی دکمه "Upload files" کلیک نمایید تا به صفحه آپلود افزونه هدایت شوید. سپس افزونه خود را آپلود نمایید.

  • حال افزونه با موفقیت در سایت وردپرسی شما نصب شده و کافی است تا آن را فعال نمایید برای این منظور به مسیر افزونه‌ها در پیشخوان وردپرس مراجعه نموده و سپس روی دکمه "فعال نمایید" کلیک نمایید تا در سایت فعال شده و از آن استفاده نمایید.

آخرین بروزرسانی: سه‌شنبه 21 بهمن 1399 14:09:38